Türkiye'de 2015-2020 yılları arasında beden eğitimi ve spor rekreasyon ve spor yönetimi alanlarında yapılmış tezler üzerine bir değerlendirme
An evaluation on thesis made in turkey between 2015-2020 in the field of physical education and sports, recreation and sports management
  1. Tez No: 690471
  2. Yazar: HACER ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN PEKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor, spor yönetimi ve rekreasyon alanında yapılmış olan tezlerin araştırma eğilimlerinin kapsamlı bir şekilde analiz edilmesidir. Araştırma lisansüstü tez çalışmaları literatür taraması yapılarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın evrenini, 2015 yılından 2020 yılına kadar YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanına kayıtlı“Beden Eğitimi ve Spor”,“Spor Yönetimi”ve“Rekreasyon”Ana Bilim Dallarında yürütülen ulusal tezler oluşturmuştur. Örneklemini ise bu tezlerden elektronik erişime açık olan 333 Rekreasyon, 219 beden eğitimi ve 64 yönetim anahtar kelimesiyle incelenen toplamda 616 yüksek lisans tezi oluşturmuştur. Verileri toplamak amacıyla Spor Yönetimi, Beden Eğitimi ve Spor ve Rekreasyon anahtar kelimeleriyle yapılan araştırmada hazırlanan tezleri inceleme formunda yer alan; tez türü, yıl, üniversite, bölüm, başlık, yazar, anahtar kelime, araştırma yöntemi, örneklem grubu, veri analiz yöntemi ve veri toplama yöntemi gibi 11 farklı tema içerik analizine tabi tutulmuştur. Yapılan araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre: beden eğitimi ve spor disiplininde yapılmış olan yüksek lisans tezlerinin en fazla 2019 ve 2020 yıllarında ve en fazla rekreasyon alanında, araştırma yöntemi olarak en çok betimsel tarama modeli, örneklem grubu olarak en çok alan, üniversite öğrencileri ve genel popülasyon ile çalışıldığı, veri analiz tekniği olarak en çok içerik analizi ve parametrik tekniği kullanıldığı ve veri toplama aracı olarak en çok anket kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to comprehensively analyze the research trends of the theses made in the fields of physical education and sports, sports management and recreation. The research was subjected to content analysis by making a literature review on postgraduate thesis studies. The research consisted of national theses carried out in the“Physical Education and Sports”,“Sport Management”and“Recreation”Departments from 2015 to 2020, registered in the database of YÖK (Council of Higher Education) Thesis Center. The sample consisted of a total of 616 master's theses, which were analyzed with the keywords 333“Recreation”, 219“Physical Education”and 64“Management”, that were open to electronic access. In order to collect the data, the theses prepared in the research conducted with the keywords“Sports Management”,“Physical Education”and“Sports and Recreation”; 11 different themes such as thesis type, year, university, department, title, author, keyword, research method, sample group, data analysis method and data collection method were subjected to content analysis. According to the results obtained of the research: Master's theses in the discipline of“Physical Education and Sports”were made in 2019 and 2020 at the most, and mostly in the field of recreation and the 'field' was selected the most as the sampling. In the study, it was determined that university students and the general population were mostly studied with, content analysis and parametric techniques were used most as data analysis techniques, and questionnaires were used most frequently as data collection tools.