36-72 aylık çocuğu olan babaların mesleki doyum düzeyleri ile baba katılımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Fathers of with children aged 36-72 months examination of the relationship between participation levels and occupational satispactionlevels
  1. Tez No: 690475
  2. Yazar: AYŞEGÜL ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada, 36-72 aylık çocuğa sahip olan babaların katılım düzeyleri ile mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama türünde gerçekleştirilen bu çalışmanın evreni İstanbul ilinde yaşayan 36-72 aylık çocuğa sahip olan babadan oluşmaktadır. İstanbul ilinde belirlenen koşullara göre en yüksek örneklem büyüklüğü dikkate alınarak kolay ulaşılabilir örneklemden yararlanılıp 36-72 aylık çocuğu olan 404 babaya ulaşılmıştır. Bu kapsamda 404 babaya ölçekler uygulanarak mesleki doyum düzeyleri ile baba katılım düzeyleri ölçülmüştür. 36-72 aylık çocuğa sahip olan babaların katılım düzeyleri ile mesleki doyum düzeylerinin belirlemek için“Ebeveyn Kişisel Bilgi Formu”,“Mesleki Doyum Ölçeği”(MDÖ) ve“Baba Katılım Ölçeği”(BAKÖ) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre baba katılımı ile mesleki doyum arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Baba Katılım Ölçeği puanları arttıkça Mesleki Doyum Ölçeği puanları artmaktadır. Bu kapsamda mesleki doyumu yüksek olan babaların katılım düzeyleri yüksek olmaktadır. Ayrıca Mesleki Doyum Ölçeği puanlarının Keyfî Meşguliyet alt boyutu ile orta düzeyde ve pozitif, İlgi ve Yakınlık alt boyutu ile düşük düzeyde ve pozitif, Temel Bakım alt boyutu ile orta düzeyde ve pozitif ilişki tespit edilmiştir. Araştırmada mesleki doyumun en çok etki ettiği baba katılımı alt boyutunun temel bakım olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was to decipher the relationship between participation levels and professional satisfaction levels of fathers with 36-72 months of children. The universeof this research, conducted in the type of relational screening, consists of a father who has 36-72 months of children living in the province of Istanbul. According to the conditions determined in Istanbul province, the highest sample size was taken into account and 404 fathers with 36-72 months of children were reached. In this context, a survey was conducted in which 404 fathers participated and participants professional satisfaction levels and paternal participation levels were measured.“Parental Personal Information Form”,“Professional Satisfaction Scale”(PSS) and the“Father Participation Scale”(FPS) were used to determine the level of participation and professional satisfaction of fathers with children aged 36-72 months. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS 22.0 package program. According to the results of the research, it was found that there is a significant relationship between paternal participation and professional satisfaction decisively. As Father participation scale scores increase, professional satisfaction scale scores increase. In this context, fathers with high professional satisfaction will have high levels of participation. In addition, occupational satisfaction scale scores were found to be moderate and positive with the lower dimension of arbitrary occupation, low and positive with the lower dimension of interest and proximity, moderate and positive with the lower dimension of basic care. In this research, it was concluded that the lower dimension of father participation, which affects occupational satisfaction the most, is basic care.