Rat Epigastrik ada flebinde; süperfisiyal inferior epigastrik damarlarda değişik vasküler paternler oluşturularak flep canlılığı araştırılması; DENEYSEL ÇALIŞMA
The investigation of flap viability on rat epigastric island flapby changing vascular patterns of superficial inferior epigastric vessels
  1. Tez No: 690496
  2. Yazar: TAMER SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞENSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ratlarda süperfisyal inferior epigastrik damarlar bazlı TRAM flep modeli pekçok araştırmacı için popular bir flep modeli olmuştur. İnsanlarda süperfisyal inferior epigastrik damarlar bazlı abdominal fleplerin klinik kullanımları sınırlıdır. Çalışmada süperfisyal inferior epigastrik damarlar bazlı rat epigastrik flebinde değişik kan akımları kullanılarak flep canlılığı araştırılmış ve bunun klinikte nasıl bir uygulama alanı bulacağı tartışılmıştır. Rat abdominal bölgesinde herbiri yedi adet rat içeren değişik vasküler dolaşım paternine sahip 8 adet grup üzerinde çalışılmıştır. Değişik vasküler paternli fleplerin survileri karşılaştırıldığında en yüksek viabilite her iki taraf arter ve ven korunarak kaldırılan flepte olduğu (594.69), delay grubu ikinci derecede en yüksek canlı kalan alana sahip olduğu saptandı (%89.16).
Özet (Çeviri)
The TRAM flap model based on the superficial inferior epigastric vessels in rats has been a popular flap model for many researchers. The clinical use of abdominal flaps based on the superficial inferior epigastric vessels in humans is limited. In this study, flap viability was investigated by using different blood flows in rat epigastric flap based on superficial inferior epigastric vessels, and it was discussed how this would find an application in the clinic. Eight groups with different vascular circulation patterns were studied, each consisting of seven rats in the rat abdominal region. When the survivals of flaps with different vascular patterns were compared, it was found that the highest viability was found in the flap that was raised by protecting both arteries and veins (594.69), and the delay group had the second highest surviving area (89.16%).