Farklı malokluzyona sahip hastalarda dudak fonksiyonunun ve yapısının incelenmesi
Investigation of lip function and morphological structure of perioral muscle in patients with different skilital malocclusions
  1. Tez No: 690497
  2. Yazar: FAHAD SHUKUR ALI AL-SALIHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR MEDİNE ŞAHİN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı malokluzyona sahip hastaların hem dudakların yapısını üç boyutlu görüntüleme yöntemi ile incelemek hem de dudakların fonksiyonunu ve kapatma kuvvetlerini Lip De Cum cihazı ile değerlendirmektir. Yöntem: Tüm çalışma grubu, 9-16 yaş aralığında bulunan toplam 75 hastadan oluşmaktadır. Hastalar, 24'ü iskeletsel Sınıf I, 23'ü iskeletsel Sınıf II, 20'si iskeletsel Sınıf III bulunan hasta olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Tüm hastaların lateral Sefalometrik radyografileri ile üç boyutlu stereofotogrametrik yumuşak doku kayıtları üzerinde incelemeler yapılmış. Aynı zamanda dahil edilen tüm hastaların dudak kapatma kuvvetleri Lip De Cum® cihazı (Cosmos Instruments Co Ltd, Tokyo, Japan) ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the structure of the lips of patients with different malocclusions with three-dimensional imaging method and to evaluate the function and closure forces of the lips with the Lip De Cum device. Methods: The entire study group consisted of 75 patients aged between 9 and 16 years. The patients were divided into 3 groups, 24 with skeletal Class I, 23 with skeletal Class II, and 20 with skeletal Class III. Lateral cephalometric radiographs and 3D stereophotogrammetric soft tissue recordings of all patients were examined. Also, lip closing forces of all included patients were measured with the Lip De Cum® device (Cosmos Instruments Co Ltd, Tokyo, Japan). Results: Total facial height, lower anterior face height, upper lip length, lower lip length, H angle, nasolabial angle and lower lip angle were found to be significantly higher in Class II patients compared to other groups in the analysis of three-dimensional soft tissue images of our study (p.