İntrauterin inseminasyon (IUI) sonucu'nun tahmininde spermatozoa DNA fragmantasyon seviyesi (SCD) ile anılin mavi boyama (ABT) testlerinin yeri
Aniline blue staining (ABT) tests with spermatozoa DNA fragmentation level (SCD) to estimating the result of intrauterine insemination (IUI)
- Tez No: 690500
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Temel erkek ve kadın kısırlık sorunu her geçen gün artmakta ve erkek kısırlığı çiftlerin% 20'sinden fazlasını kapsamaktadır. Sperm kalitesinin değerlendirmesinde , DSÖ yönergelerine göre standart bir meni incelemesi yapılır. Ancak meni incelemesi, sperm DNA hasarı ve kromatin matüritesi ile ilgili yeterli bilgi sağlamaz. Rutin analize dayalı olarak, ileriye dönük yapılan gözlemsel çalışmalar , intrauterin inseminasyon (IUI) prosedürüne başlamadan önce sperm DNA fragmantasyonu ve kromatin olgunlaşması düzeyinde sperm fonksiyon testleri gerçekleştirmenin faydasını ortaya koymuştur. Amaç: İntrauterin inseminasyon'a (IUI) başlamadan önce rutin semen analizi, sperm DNA fragmantasyonu ve sperm fonksiyon testlerinin kromatin olgunlaşma seviyesinde yapılması ve intrauterin inseminasyon (IUI) tedavisi görenlerde gebeliğin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Bu prospektif çalışmada, Kasım 2020 ile Şubat 2021 arasında Al Farah tüp bebek ve yardımcı üreme merkezine başvuran açıklanamayan infertilite hastalarında intrauterin inseminasyon (IUI) uygulanan 111 çift değerlendirildi. Bu çalışmada, normozoospermik ve açıklanamayan infertiliteye sahip tüm erkekler, intrauterin tohumlama (IUI) ile devam etmeye karar vermeden önce bir androloji laboratuvarını ziyaret etti. Semen analizi Dünya Sağlık Örgütü (WHO4 1999) yönergelerine göre yapıldı. Ayrıca sperm DNA fragmantasyonu (halo testi) ve sperm olgunlaşması asidik anilin mavisi (ABT) ile gerçekleştirildi. İstatistiksel analizde (erkek yaşı, vücut kitle indeksi, Progresif sperm motilitesi, Sperm konsantrasyonu ve gebelik sonucu) SCD ve ABT arasındaki parametrik olmayan (Pearson ki-kare testleri) ve (Spearman's Rho korelasyon ) korelasyon kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizler, Statistical Package for Social Sciences (SPSS) software version 26.0 (IBM, USA) kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The basic male and female infertility problem is increasing day by day and male infertility covers more than 20% of couples. In the evaluation of sperm quality, a standard semen examination is performed according to WHO guidelines. However, semen analysis does not provide sufficient information about sperm DNA damage and chromatin maturity. Based on routine analysis, prospective observational studies have demonstrated the benefit of performing sperm function tests at the level of sperm DNA fragmentation and chromatin maturation before starting the intrauterine insemination (IUI) procedure. Objective: Before starting intrauterine insemination (IUI), it was aimed to perform routine analysis, sperm DNA fragmentation and sperm function tests at the chromatin maturation level and to evaluate pregnancy in patients undergoing intrauterine insemination (IUI). Materials and methods: In this prospective study, 111 couples who underwent intrauterine insemination (IUI) in unexplained infertility patients admitted to Al Farah IVF and assisted reproductive center between November 2020 and February 2021 were evaluated. In this study, all men with normozoospermic and unexplained infertility visited an andrology laboratory before deciding to proceed with intrauterine insemination (IUI). Semen analysis was performed according to the World Health Organization (WHO4 1999) guidelines. In addition, sperm DNA fragmentation (halo test) and sperm maturation were performed with Acidic Aniline Blue (ABS). Nonparametric (Pearson's chi-square tests) and (Spearman's Rho correlation) correlations between SCD and ABS were used in statistical analysis (male age, body mass index, Progressive sperm motility, sperm concentration and pregnancy outcome). All statistical analyzes were performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) software version 26.0 (IBM, USA).