Çingizli hakimiyetinin tesis edildiği dönemde Moğol asıllı ve Moğollaşmış boylar
Mongolian originated and Mongolian tribes during the period of Chingish domination
- Tez No: 690530
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünya tarihinin en önemli hadiselerinden birini Moğolların lideri olan Çingiz Han'ın (1206-1227) faaliyetleri ile ona bağlı gelişen olaylar teşkil etmektedir. Cihana hâkim olma düşüncesini, Tanrıdan aldığı güç ile ideale dönüştüren Çingiz Han'ın eşine az rastlanır liderlik vasıfları sayesinde teşkilatlanan Moğollar, çok kısa sürede kendilerinden kat kat kalabalık kavimleri itaatleri altına almayı başarmıştır. Böylece o döneme kadar büyük bir kısmını hiç bilmedikleri çok geniş coğrafyalara hükmedip bu kavimleri bir imparatorluk bünyesinde birleştirerek dünyada yeni bir nizamın müessisi olmuşlardır. XIII. yüzyılda Moğolistan'da ve çevresinde ki coğrafyada büyüklü küçüklü birçok boy bulunmaktaydı. Bu boyların büyük kısmı siyasi olarak bağımsız şekilde hareket ederken, boy liderleri birbirlerine üstünlük kurabilmek için sürekli mücadele içinde bulunmuşlardır. Çingiz Han'ın ortaya çıktığı zaman bu bölgede Merkitler, Kereyitler, Naymanlar üstünlüğü ellerinde tutuyorlardı. Bunlardan başka Celayirler, Öngütler, Sulduslar, Kongıratlar, Tumatlar gibi kavimler de bölgede yaşamaktaydılar. Üstün askeri yeteneği ile Çingiz Han sürekli rekabet halinde olan bu boylarla mücadele etmiş, kısa sürede hepsini bir bayrak altında toplayarak büyük bir İmparatorluk kurmayı başarmıştır. Tez toplamda üç bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde Çingiz Han'dan önce Asya'daki hakimiyetlerin genel durumu hakkında bilgi verilirken, ikinci ve üçüncü bölümde XII. ve XIII. yüzyıl Türkistan'daki boy ve kabileler, Kalmuklar, Öngütler, Celayirliler, Tumatlar, Naymaklar ve Merkitler hakkında bilgi verilecektir. Bu çalışmada elde olan kaynakların verdiği bilgilere göre Moğol ve Moğollaşmış boyların tarihi kökenlerine değinip Çingiz Han zamanı dönemindeki tarihler hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Elbette ki verilen bilgiler zaman içerisinde ortaya çıkan kaynaklarla beraber bu boylar hakkındaki bilgilerimiz daha açık ve belirgin olacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important events in world history is the activities of Chingis Khan (1206-1227), the leader of the Mongols, and the events that developed due to him. The Mongols, who were organized thanks to the rare leadership qualities of Chingis Khan, who transformed the idea of dominating the world into an ideal with the power he received from God, succeeded in subordinating the tribes that were many times larger than themselves in a very short time. Thus, they ruled over vast geographies, most of which they had never known until that time, and united these tribes under an empire and became the establishment of a new order in the world. XIII. In the 16th century, there were many tribes, large and small, in Mongolia and the surrounding geography. While most of these tribes acted politically independently, the tribe leaders constantly struggled to gain superiority over each other. When Chingis Khan emerged, Merkits, Kereyites and Naymans were in their hands in this region. In addition to these, tribes such as Celayirs, Öngüts, Suldus, Kongırats and Tumats were also living in the region. With his superior military skills, Chingis Khan struggled with these tribes that were in constant competition, and in a short time he managed to establish a great empire by gathering them all under one flag. The thesis consists of three parts in total and XIII. Information will be given about the tribes and tribes, Kalmyks, Onguts, Celayirs, Tumats, Naymaks and Merkits in century Turkestan. In this study, according to the information given by the available sources, it has been tried to give information about the dates in the period of Chingis Khan by referring to the historical origins of the Mongol and Mongolized tribes. Of course, the information given will be clearer and more specific with the sources that have emerged over time