Okul Öncesi Öğretmen Adaylarının Çoklu Zeka Alanları ile Yaratıcılık Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi
Investigation of the Relationship Between Multiple Intelligence Areas and Creativity Levels of Preschool Teacher Candidates
- Tez No: 690532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN ŞAHİN ZETEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Yapılan araştırmada, okul öncesi öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanları ile yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak araştırmada ilişkisel tarama modeline dayalı betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada, 2020-2021 yılı bahar döneminde Bursa ili Nilüfer ilçesinde bulunan Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde eğitim- öğretime devam eden 1. ,2. ,3. ve 4. sınıfta olan toplam 489 öğrenci ile çalışma grubu oluşturulmuştur. Araştırmada okul öncesi öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanları ile yaratıcılık düzeylerinin bazı değişkenlere göre değişip değişmediği ve öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanları ile yaratıcılık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmada okul öncesi öğretmen adaylarına, kişisel bilgi formu, Çoban (1999) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“How Creative Are You?”(Ne Kadar Yaratıcısınız?) yaratıcılık ölçeği, Saban (2001) tarafından, bireylerin çoklu zekâ alanlarını keşfetmeleri amacıyla geliştirilen, likert tarzı bir ölçek olan Çoklu Zekâ envanteri uygulanmıştır. Kişisel bilgi formu, Ne kadar yaratıcısınız? Yaratıcılık ölçeği ve çoklu zekâ envanterinden elde edilen nicel veriler SSPS (Sosyal Bilimler için İstatistik Programı) ile analiz edilmiştir. Belirlenen problem, alt problemler ve frekans değerleri tablolaştırılmıştır. Sonuç olarak; okul öncesi öğretmen adaylarının yaratıcılık puanlarına göre erkek öğretmen adaylarının lehine farklılık olduğu sonucuna varılmıştır. Birinci öğretim olan öğrenci grubunun yaratıcılık puanlarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda birinci öğretim okul öncesi öğretmen adaylarının tüm zekâ alanları puanlarının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmada okul öncesi öğretmen adaylarının“Ne kadar yaratıcısınız?”ölçeği puanlarının; cinsiyet, yaş grubu, öğrenim türü, bulunduğu sınıf, okul öncesi öğretmen adayının sahip olduğu kardeş sayısı ve kardeş sıralaması, anne-baba öğrenim durumu, anne ve baba yaşı, anne ve baba mesleği, öğretmen adayının sanat, spor, vb. aktiviteler ile uğraşma durumuna göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan okul öncesi öğretmen adaylarının yaratıcılık puanları ile çoklu zekâ türleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Okul öncesi öğretmen adaylarının yaratıcılık ve çoklu zekâ alan puanlarına, birinci veya ikinci öğretim olma durumlarının, katılımda bulundukları etkinliklerin, anne veya babanın sağ olup olmama durumunun etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Öğretim türü değişkenine göre, birinci öğretim okul öncesi öğretmen adaylarının yaratıcılık ve çoklu zekâ alanlarının puanları ikinci öğretim puanlarına göre daha yüksektir. Sanat ve spor ile ilgilenme durumunun, öğretmen adaylarının yaratıcılık ve çoklu zekâ puanlarına etkisi yüksektir. Bu duruma ek olarak anne veya babası sağ olmayan çocukların yaratıcılık ve çoklu zekâ alan puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between pre-school teacher candidates' multiple intelligence areas and their creativity levels. In accordance with this purpose, descriptive method based on scanning model was used in the research. In the research, a study group was formed with a total of 489 students who are in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of the Uludag University Education Faculty Preschool Education Department in the spring semester of the 2020-2021 academic year. In the study, it was examined whether there is a significant relationship between the multiple intelligence areas of preschool teacher candidates and their creativity levels. The relational screening model was used in the research, and the personal information form was used to prepare the pre-school teacher candidates, the creativity scale“How creative are you?”adapted into Turkish by Çoban (1999), and the creativity scale of the individuals by Sabin (2001). Multiple Intelligences inventory, a likert-style scale developed to explore multiple intelligence areas, was applied. Personal information form, 'How creative are you?' Quantitative data obtained from the creativity scale and multiple intelligence inventory were analyzed with SSPS (Statistics Program for Social Sciences).The qualitative data obtained were analyzed in the SPSS program and the determined problem, sub- problems and frequency values were tabulated. As a result; it was concluded that there was a difference in favor of male teacher candidates according to the creativity scores of school teacher candidates. It was concluded that the creativity scores of the student group, which was the primary education, were high. At the same time, it was concluded that primary school pre-school teacher candidates had higher scores for all intelligence domains. How creative are the pre-school teacher candidates in the research? scale scores; gender, age group, type of education, class, number of siblings and sibling rank, education level of parents, age of parents, profession of mother and father, arts, sports, etc. It was determined that there is a positive and significant relationship between the creativity scores of the preschool teacher candidates participating in the research and the multiple intelligence types. According to the teaching school, primary education pre-school teachers' candidates and positive scores are higher. The state of being interested in arts and sports has a high effect on the creativity and multiple intelligence scores of teacher candidates. In addition to this situation, it was found that the creativity and multiple intelligence scores of the children whose parents were not alive were higher.