Okul öncesi öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanlarıyla okul öncesi eğitim programındaki etkinlikleri uygulamaya yönelik öz yeterlik inançları arasındaki ilişki
Examination of pre-service preschool teachers' self-efficacy beliefs related to activities in preschool education program with multiple intelligences
- Tez No: 840132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY BULUT PEDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanlarıyla okul öncesi eğitim programındaki etkinlikleri uygulamaya yönelik öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Trakya Üniversitesinde 3. Sınıf ve 4. Sınıfta eğitim görmekte olan 100 gönüllü öğretmen adayı oluşturmuştur. Katılımcıların 92'si kadın, 8'i erkektir. Araştırmada veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Eğitim Programındaki Etkinliklere Yönelik Öz-Yeterlik İnanç Ölçeği”“Çoklu Zekâ Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya katılan okul öncesi öğretmen adaylarının ÇZÖ alt boyutları ile okul öncesi eğitim programındaki etkinlikleri uygulamaya yönelik öz yeterlik inanç ölçeği arasındaki ilişkiyi belirleme amacıyla korelasyon analizi, okul öncesi öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanlarının ve okul öncesi eğitim programındaki etkinlikleri uygulamaya yönelik öz yeterlilik inançlarının farklı değişkenlere göre farklılık gösterme durumları için ise t-testi, Mann Whitney-U testi ve varyans analizi tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda çalışmaya katılan okul öncesi öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanlarıyla okul öncesi eğitim programındaki etkinlikleri uygulamaya yönelik öz yeterlik inançları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Araştırmanın alt boyutlarında araştırmaya katılan okul öncesi öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanlarından yalnızca doğacı ve görsel zekâ alanları yaş değişkenine göre farklılık gösterirken öğretmen adaylarının çoklu zekâ alanları ve okul öncesi eğitim programındaki etkinlikleri uygulamaya yönelik öz yeterlilik inançlarının öğretmen adaylarının cinsiyetleri, sanat spor etkinliklerine katılım durumları ve daha önce okul öncesi eğitim programına yönelik etkinliklere katılma durumlarına göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar ışığında eğitimcilere ve araştırmacılara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to investigate the relationship between preschool teacher candidates' multiple intelligence and their self efficacy beliefs in practising the activities in the preschool education cirruculum. In this study as a quantitative method ,relational method was used.The sample of the research consists of 100 volunteer undergraduate students studying at 3rd and 4th grade of Trakya University. 92 female and 8 male students participated the study. Data was collected with the use of“Personal Information Form”, the“Self-Efficacy Beliefs Scale for Activities in the Preschool Education Program,”and the“Multiple Intelligence Scale”. Correlation analysis was used to determine the relationship between the pre-school teacher candidates' MCQ sub-dimensions and the self-efficacy belief scale for implementing the activities in the preschool education program. For demonstration situations, t-test, Mann Whitney-U test and analysis of variance were preferred. As a result of the research, it was determined that there was no significant relationship between the multiple intelligence domains of the pre-school teacher candidates who participated in the study and their self-efficacy beliefs for implementing the activities in the preschool education program. In the sub-dimensions of the research, only the naturalistic and visual intelligence areas of the pre-school teacher candidates participating in the research differ according to the age variable, while the teacher candidates' multiple intelligence areas and their self-efficacy beliefs towards implementing the activities in the preschool education program are affected by the gender of the teacher candidates, their participation in arts and sports activities and more. It was concluded that there was no difference according to participation in activities related to the pre-school education program. According to the results, suggestions for educators and researchers are given.