Influence of color in design thinking process: A case of basic design education
Tasarım düşünme sürecinde renk etkisi: Temel tasarım dersinde örnek bir çalışma
  1. Tez No: 690545
  2. Yazar: BUSE BERİVAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET AKBAY YENİGÜL, ÖĞR. GÖR. GÖKÇE ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tasarım eğitimi, öğrencinin tasarım kültürünü öğrenmesini ve tasarım sorunlarını çözerken uygun tasarım dilini kullanabilmesini, yaratıcı düşünme yeteneğinin gelişerek özgün ürünler yaratmasını amaçlamaktadır. Rengin de tasarım eğitiminde önemli bir yere sahip olduğu ve tasarım öğeleri içerisinde etkin bir söylevi bulunduğu düşünülmektedir. Renkleri doğru ve etkili kullanmanın, tasarımın doğru ifade edilebilmesi için önemli olduğu ve öğrencinin yaratıcı düşünme yeteneğinin gelişime katkı sağlayarak özgün çalışmalar ortaya çıkartmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir. Bu anlamda, bu çalışma esas olarak Çankaya Üniversitesi, İç Mimarlık bölümünde, temel tasarım öğrencilerinin katılımı ile 'tasarım düşünme sürecinde rengin etkisinin' araştırıldığı anket çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları tasarım sürecinde rengin etkisinin olumlu yönde olduğunu göstermektedir. Ayrıca araştırma sonuçları, yaratıcı düşünme sürecine ve problem çözme sürecine de rengin etkisinin olumlu yönde katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Design education aims to enable the student to learn the design culture, use the appropriate design language while solving design problems, and develop creative thinking skills and create original products. Color also has an essential place in design education and effectively discourse among design elements. The correct and effective use of colors is essential for the correct expression of the design. It contributes to the development of the students' creative thinking ability and help them produce original works. In this sense, this study was mainly carried out with basic design students in Çankaya University, Department of Interior Architecture, with a survey study investigating the 'effect of color in the design thinking process'. Research results show that the effect of color in the design process is significant. In addition, the research results show that the effect of color contributes positively to the creative thinking process and problem-solving process.