Ev dekorasyon mağazalarında uygulanan aydınlatma tasarım ilkeleri ve örnek mağaza incelemesi
Lighting design principles on house furnishing showrooms and case study
  1. Tez No: 389175
  2. Yazar: SUMRU ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPİN KÖKNEL YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bir üreticinin asıl amacı ürettiğini satmaktır. Satabilmenin en önemli koşulu ise üretilenleri teşhir ederek kullanıcıya sunmaktır. Bu nedenle ürünlerin satışa sunulup, teşhir edildiği yerler ilgi çekici nitelikte olmalıdır. Müşteriyi çekerek, ürünü almaya özendirmelidir. Bu da iyi bir iç mekan tasarımı ile sağlanabilir. İç mekan tasarımının en önemli adımlarından biri de iç mimari ile bütünleşen aydınlatma tasarımıdır. İyi bir aydınlatma tasarımının, konfor, performans ve güvenlik açısından hayat kalitemiz üzerinde oynadığı etki yadsınamaz. Ortak yaşam alanlarında, iç mekan tasarımını daha da vurgulayarak ortamın oluşmasına yardımcı olur. Aydınlatma tasarımı, mağaza iç mekan tasarımının en önemli bileşenidir. İç mimari detaylar ve sergilenen ürünlerin niteliği ancak doğru aydınlatmayla ortaya çıkarılmaktadır. Aydınlatma, mekanın ilgi çekici olması için etkili bir araçtır. Diğer bir önemli nokta ise içeride teşhir edilen ürünlerin renk, biçim ve dokularının rahat ve doğru olarak algılanabilmesi için görülebilirliklerinin sağlanması gerekliliğidir. Doğru aydınlatma tasarımının yapılabilmesi mağazanın hangi ürün grubuna dahil olduğu ile ilşkilidir. Gerekli görsel performans değerlerinin yerine getirilmesinde seçilecek olan ışık kaynakları ve armatürlerin önemi büyüktür. Ayrıca genel, vurgu ve görev aydınlatması tiplerinden hangisinin tercih edileceğini de mağazada teşhir edilen ürün grupları belirler. Maliyet sebebiyle gerekli standartları karşılamayan aydınlatma tasarımının yapılması düşen performanslarla daha büyük hatalara ve hatta kazalara yol açmaktadır. Doğru aydınlatma tasarımı, yukarıda belirtilen etkinlik ve fonksiyonellikten de daha fazlasını sağlamalıdır, aydınlatmanın yarattığı duygusal etki unutulmamalıdır. Olumlu bir alışveriş deneyimi için; mağazanın iç mimari açıdan algılanabilir, pozitif bir imajı tüketiciye sunması ve tüketicinin verilen imajı doğru algılaması gerekmektedir. Bu aşamada, iç mekan tasarımı ve aydınlatma tasarımı oldukça önem kazanmaktadır, ve verilmek istenen imaj müşteriye aktarılmakta, akılda yer etmektedir. Bu tez çalışmasında, ev dekorasyon mağazaları için doğru aydınlatma tasarımı ilkeleri gerekli standartlara dayandırılarak belirlenmiştir. Literatür araştırması, örnek mağaza incelemesi ve aydınlatma tasarım programıyla simülasyonlar yapılmıştır. Öncelikle, tezin amacı, tezin kapsamı ve tezde izlenen yöntemler ele alınmıştır.Daha sonra, aydınlatma tasarım ilkelerinden bahsedilmiştir ve ışık, göz ve görme olayları, gerekli görsel konfor bileşenleri, doğal ve yapay aydınlatma sistemleri gerekli standart değerler verilerek analiz edilmiştir.Bir sonraki bölümde, alışveriş mekanlarının tarihsel gelişimi incelenmiştir, alışveriş mekanlarında tüketicilerin ihtiyaçları ve tüketici davranışlarından detaylıca bahsedilmiştir.Diğer bir bölümde, ev dekorasyon mağazaları özelinde aydınlatma tasarım ilkeleri incelenmiş ve gerekli standart değerler verilerek, örnek mağazalar için inceleme yapılmıştır.Uygulama bölümünde, ele alınan örnek bir mağazanın mevcut aydınlatma tasarımı ve yeni aydınlatma tasarımı simülasyonlar yapılarak incelenmiştir. Simülasyon sonucu ortaya çıkan değerler gerekli standart değerlere göre karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise, ev dekorasyon mağazalarında aydınlatma tasarımını daha iyi aşamalara götürmek için hedeflenenler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of industrialization raised the variety of commercial products. Mechanical products and industrial products are also added to these groups as well so markets are shaped up to the different categories. Shopping and trading are combined to each other. Instead of being trading activity, shopping becomes a social event which is essential in our daily lives. The main aim of the shopping places should be not only trading but also giving chance to people for socializing. People seem to be the main character of shopping activity so shopping places, with the good interior design and lighting design, have influences on people's attitudes. So the effects of the spaces on people shouldn't be forgot while designing places for shopping.The main aim of the producers is to sell their products. The essential part of selling is displaying the products to the end users as well. So the displays, on which products are showed, should be attractive and they have to convince the end users to buy the products. This can be possible with the good interior design. The most important part of the interior design is the lighting design. Lighting is one of the most overlooked and yet important elements of good interior design After all, there is little point in creating luxury surroundings if they can not then be appreciated properly or if there is insufficient light to be able to carry out even the most basic of tasks. In addition though, lighting is also essential in terms of creating the mood and ambience of a living space, so getting it right from the start is vital. When thinking about lighting, it tends to be artificial light that comes to mind. optimising the use of natural light, however, is also key, both in terms of practicality and in order to be able to appreciate the beauty of the space. When creating an interior design scheme from scratch taking both artificial and natural lighting into consideration, but even within an existing design there is still much that we can do to improve matters.Primary objective in retail is to sell. Appropriate shop design is gathering the correct applications in order to change the potential client into a real client. Lighting design is the most important component in shop design. Details of the interior design and the characteristics of the products in display can only be emphasized by a correct lighting. Lighting is an affective tool to make the spaces interesting. Therefore, an innovative and flexible lighting system that can adapt the changing themes applied in the shop windows, places where the first interaction with the client start, is needed. Moreover, sometimes only by lighting the exterior of the building by surprising light affects can give this impression. Another important point is the necessity of supplying the visibility that can help the correct perception of the texture, color and the form of the products exhibited inside. Also, selection of lambs and luminaries must be done carefully, so that they carry the correct glare control, color temperature, high color rendering index. What will the illumination level to be achieved in the space be and the decision if ambient or local lighting should be applied depends on, in which group the shop belongs to. Effective lighting design is related to the product groups which are sold in the showrooms. The design of the lighting is changeable up to the product types. The light sources and the selected luminaires are important for creating visual performances. On the other hand, the product types also determined the lighting types as, general lighting, accent lighting, work places lighting.Zone shops are big-box store, shopping malls, outlet stores and are places where the obligatory necessities are covered. Complete space will be illuminated with an ambient lighting and is monotonous. II. Zone shops are the most common ones and are medium scaled. General lighting is applied together with local lighting which is used to emphasize. III. Zone shops are high-end stores where luxury and precious products are sold and design branding and identity caries an important role. In this group, shop atmosphere and brand identity are very important and illumination is by itself a design element. Accent lighting is intensive, however the ambient lighting is very limited; even in some designs complete shop is solved by local lighting systems. Forming a shop identity is the most important part of the marketing strategy. The lighting design is required for creating comfort, performance and safety on our workaday lives. It creates the common living spaces by emphasizing the interior design. Quality of the time spent in the space is a very important output. Feeling comfortable inside and enjoying the space and as a result spending long time in the shop will create the purchasing motivation for the customer. Correct and effective lighting design should provide not only the functionality but also the sensitive feelings for the end users. For positive shopping experiences, the interior design, the lighting design, the given possitive messages and positive feelings should be perceived by the end users correctly. At this point, the importance of the lighting design and interior design is highlighted with these needs. The selection of the right lighting can be a major contribution to retail sales. Lighting can establish a store's image, lead customers inside, focus their attention, make the products attractive and visible, and in general encourage purchasing.Interior architectural details and the quality of the displayed products can be showed with the effective lighting design, which makes the spaces more attractive. The other main point is the necessity of displaying the products with the real and correct colors, shapes and textures. The lighting design, which doesn't provide the needs for lack of money, causes bigger mistakes and more accidents.“Energy Effective”lighting provides all these benefits for the lowest lifecycle cost, while saving energy, operating costs and maintenance. Retail lighting must have good color, contrast and balance between lighted surfaces. In this thesis, lighting design principles on house furnishing showrooms are determined by reviewing the requirements up to the given global standarts. For this thesis, literature researchs, the showroom sample analysis and simulations with the lighting design program are all completed.As a priority, objective of the thesis, the scope and the methodology are discussed.Then, the lighting design principles are represented. Light, eye and sight cases are all explained. Needed visual performances, natural and artifical lighting elements are also analyzed up to the given global standarts.In other section, the historical developments of the shopping areas, end user requirements and user behaviours for shopping are provided.After then, the special lighting design principles for house furnishing showrooms are explained and the needed standard values are given. Some showroom samples are analyzed by giving the real images of the spaces.In application section, current lighting design and the suggested lighting design of the selected case study are analyzed together by creating the simulations. And the final values up to the simulations, are compared.In the conclusion, the main goals for improving the lighting design for house furnisihing showrooms are explained.