Dijital hikaye anlatıcılığının duygusal tasarım bağlamında incelenmesi ve bir uygulama
Analysis of digital storytelling in the context of emotional design and an application
- Tez No: 938631
- Danışmanlar: PROF. DR. KADER SÜRMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tasarım, görsel bir iletişim aracıdır. Tasarımın tarihsel sürecinde; sanayinin oluşumu, matbaanın kuruluşu, dijital çağın başlaması gibi birçok devinim yaşanmıştır. Tasarımcılar, iletmek istediği mesajı izleyici ile bağ kurarak etkili biçimde iletebilmek için Duygusal Tasarım konusundan faydalanmaktadır. Duygusal tasarım bilinçli olarak izleyiciye; heyecan, mutluluk, sahiplenme gibi hedeflenen duyguyu uyandırmayı temel alırken, bazen de endişe, hüzün, merak gibi duyguları izleyiciye doğrudan hissettirmeyi amaçlamaktadır. İnsanın ihtiyaç ve deneyimlerini ele alarak oluşturulan bir tasarım, beyinde olumlu duygusal tepkiler yaratarak bilişsel yetenekleri geliştirmektedir. Bu sebeple duygusal tasarım, çocuğun öğrenim süreci üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Eğitim-öğretim alanında son dönemlerde popüler hale gelen başka bir kavram ise dijital hikâye anlatıcılığıdır. Eğitici içeriğe sahip dijital hikâye anlatılarının; çocukların hayal dünyasını, düşünce biçimini, üretkenliğini ve bilinçaltına yerleşen kazanımlar sayesinde davranış biçimini etkilediği ifade edilmektedir. Uzun vadede toplumsallaşma sürecindeki önemi de düşünüldüğünde, oluşturulan dijital hikâyede; konu seçimi, hedef kitleye uygun mesaj ve içerik dikkatle alınmalı; öykü, renk, görsel, biçim ve ses materyallerinin kullanımına gereken özen gösterilmelidir. Bu noktada duygusal tasarım unsurlarından faydalanmak daha etkili bir sonuca ulaşılmasını sağlayabilir. Bu araştırmada; literatür tarama yöntemiyle, duygusal tasarım, dijital hikâye anlatıcılığı, tasarım öğeleri ve ilkeleri, tasarım unsurları, çocukların resimsel gelişim özellikleri konularında bulgulara ulaşılmıştır. Ardından çocuklara yönelik tasarlanmış beş adet dijital hikâye örneği ele alınarak, literatür taramadan elde edilen bulgular ışığında, dijital hikâye unsurlarına uygunluğu ve ses, renk, biçim vb. tasarım unsurlarının kullanımı incelenmiştir. Bu incelemelerin ardından, hedef kitlesi 7-9 yaş çocuklar olan örnek bir dijital hikâye oluşturularak, tasarımı yapılmıştır. Dijital hikâye anlatımının yedi unsuru temel alınarak ve ses, renk, biçim olguları bağlamında tasarlanması hedeflenen“Patlak Mısırın Yolculuğu”adı verilen dijital hikâye, araştırmanın örneklemini oluşturan dijital hikayeler gibi analiz edilerek, çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Design is a tool for visual communication. Throughout the historical process of design, numerous transformations such as the advent of industrialization, the invention of the printing press, and the emergence of the digital age have taken place. Designers leverage the concept of Emotional Design to convey messages effectively by establishing a connection with the audience. Emotional Design consciously aims to evoke targeted emotions such as excitement, happiness, or a sense of belonging, while sometimes seeking to instill feelings like anxiety, sadness, or curiosity. A design created by addressing human needs and experiences fosters positive emotional responses in the brain, thereby enhancing cognitive abilities. Consequently, emotional design has a positive impact on children's learning processes. Another concept that has recently gained popularity in the field of education is digital storytelling. It is stated that educational digital storytelling influences children's imagination, thinking styles, creativity, and behavioral patterns through the subconscious gains it instills. Considering its long-term significance in the socialization process, the selection of topics, messages, and content tailored to the target audience, along with careful use of story elements, colors, visuals, forms, and sound materials, becomes crucial in the creation of digital stories. At this point, leveraging elements of emotional design can lead to more effective outcomes. In this study, findings were obtained through a literature review on topics such as emotional design, digital storytelling, design elements and principles, design components, and the pictorial development characteristics of children. Subsequently, five examples of digital stories designed for children were analyzed in light of these findings, focusing on their alignment with digital storytelling components and the use of design elements such as sound, color, and form. Following these analyses, an example digital story titled“The Journey of the Popped Corn”was designed for children aged 7–9 as the target audience. The story was developed based on the seven elements of digital storytelling and designed within the framework of sound, color, and form. This digital story was then analyzed in comparison to the digital stories constituting the study's sample, and the research was concluded.