Remove unwanted object from image/video
İstenmeyen nesnelerin resim/video üzerindenkaldırılması
- Tez No: 690554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ROYA CHOUPANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Her alanda hızla gelişen ve ilerleyen teknoloji, görüntü / video işlemede de kendini göstermektedir. Günümüzde bilgisayarla görme, insan görüşüne sahip bilgisayarlara uygulanabilecek önemli bir çalışma alanıdır. Bu alanın konularından biri olan görüntü / video işleme kapsamında nesnelerin sınıflandırılması, tanımlanması, takibi ve bölümlenmesi gibi çalışmalar yapılmaktadır. Video ve görüntü işleme çalışmamız ile istenmeyen nesneleri görüntü/videodan kaldırmayı hedefledik. Bu çalışmada, yapay sinir ağlarını kullanarak tespit edilen nesnenin maskelenmesiyle oluşturulan alanın yani nesnenin kapladığı alana uygun arka plan oluşturmak için üretken düşman ağlar modeli ile uygun piksel setlerini üreterek tamamlamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The rapidly developing and advancing technology in every field also shows itself in image / video processing. Today, computer vision is an important field of study that can be applied to computers with human vision. Within the scope of image / video processing, which is one of the subjects of this field, studies such as classification, identification, tracking and segmentation of objects are carried out. We aimed to remove unwanted objects from the image/video with our video and image processing work. In this study, we tried to complete the area created by masking the detected object using artificial neural networks, by producing appropriate pixel sets with the generative adversarial networks model to create a suitable background for the area covered by the object.