Affecting decisions of consumers through menu design in restaurants
Restoranlarda menü dizaynı ile müşterilerin seçimlerini etkilemek
- Tez No: 690563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Davranışsal ekonomi, insan davranışlarını ve kararlarını açıklamak ve etkilemek için psikolojik ve ekonomik ilkeleri birleştirir. Restoranlar bağlamında, menü tasarımı sanatı ve bilimi, tüketiciler ve restoranlar arasında daha yüksek kalite algısı, güven oluşturmaya veya genel memnuniyeti artırmaya yardımcı olur. Bu tez, davranışsal ekonominin temelleri, duyusal pazarlama üzerine bir literatür taraması ve farklı menü tasarımlarının tüketiciler üzerindeki etkileri üzerine bir araştırmadır. Farklı menü türlerinin etkilerini incelemek için bu araştırma, tüketici kararlarını anlamak için çevrimiçi bir anket ile tamamlandı. Sonuçlar, tüketicilerin fotoğraflı menülerden keyif aldığını, yiyeceklerle ilgili ayrıntılı açıklamaları okuduğunu ve menüdeki yiyeceklerle ilgili bir referanslardan etkilenme olasılığının oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Bu tez hem teorik hem de yönetsel çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Behavioral economics combines psychological and economic principles to explain and influence human behavior and decisions. In the context of restaurants, the art and science of menu design helps to build higher quality perception, trust or improve overall satisfaction between consumers and restaurants. This thesis is a literature review on the basics of behavioral economics, sensory marketing and a research on different menu designs effects on consumers. To examine the effects of different types of the menus, this research conducted an online survey to understand consumer's decisions. The results show that consumers are more likely to enjoy menus with photos, reading detailed descriptions about foods and seeing a testimonial about foods on the menu. This thesis provides both theoretical and managerial implications.