Antepfıstığı üretiminde lider ülkelerin 2020-2025 dönemindeki üretimlerinin ARIMA modeliyle tahmini
Forecasting the production of the leading countries in the production of pistachio in the period of 2020-2025 with the ARIMA model
  1. Tez No: 690575
  2. Yazar: VEYSEL PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEMİH UZUNDUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: 1961-2019 yılları arası 59 yıllık antepfıstığı üretim verileri kullanılarak 2020-2025 üretim dönemindeki lider ülkelerin üretim verileri ARIMA zaman serisi modeli yardımıyla ön görülmeye çalışılmıştır. Yöntem: Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO) 59 yıllık üretim verilerinin alınmasıyla ARIMA (p, d, q) analiz modeliyle çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), (FAO) ve Uluslararası Ticaret Merkezi'nden (ITC) alınan veriler de kişi başı üretim, ihracat ve ithalat kıyaslanmalarında kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada 1961-2019 tarihleri arası verileriyle 2020-2025 dönemindeki dünya üretim verileri tahmin edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde toplam dünya, İran, ABD, Türkiye, Çin ve Suriye'de elde edilen verilere göre antepfıstığı üretiminde çalışması yapılan bütün ülkeler ve dünyada üretim artışı ön görülmektedir. Sonuç: 1961-2019 tarihleri arasındaki antepfıstığı üretiminde lider olan beş ülkenin toplam dünya üretimindeki payı %97,99 iken 2020-2025 yılları arasındaki antepfıstığı üretiminin toplam üretimdeki payı %97,51 olacağı ön görülmektedir. Bu beş ülkeden İran ve Suriye'nin dünya üretimindeki payı azalırken, ABD, Türkiye ve Çin'in payı artacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: By using 59 years of pistachio production data between 1961-2019, the production data of the leading countries in the 2020-2025 periods were tried to be predicted with the help of the ARIMA time series model. Method: ARIMA (p, d, q) analysis model has been used by obtaining 59 years of production data from the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO). In addition, the data obtained from the Turkish Statistical Institute (TUIK), FAO, and the International Trade Centre (ITC) were also used in the comparison of production, export and import per capita. Findings: In the study, the world production data for the period of 2020-2025 were tried to be estimated with the data between 1961-2019. As a result of the findings obtained, according to the data obtained in the world, Iran, USA, Turkey, China and Syria, an increase in production is foreseen in all countries and the world where studies are carried out in pistachio production. Results: While the share of the five countries, which are the leaders in Pistachio production between 1961 and 2019, in the total world production is 97.99%, the share of Pistachio production between 2020-2025 in the total production is expected to be 97.51%. While the share of Iran and Syria from these five countries in world production will decrease, the share of the USA, Turkey and China will increase.