COVID-19 hastalığının odyovestibüler sisteme olası etkisinin araştırılması
Investigation of the possible effecet of COVID-19 disease on the audiovestibular system
- Tez No: 690587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BOLULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) şiddetli akut solunum sendromu koronavirüsü 2 (SARS-CoV-2)'nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. 2019 yılında Çin'nin Wuhan şehrinde ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yeni koronavirüs-19 (COVID-19) (SARS-CoV-2) olarak adlandırıldı. Bu araştırma COVID-19'un Odyoloji ve vestibüler sistem alanında etkinliğini araştırmak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evreni Şanlıurfa ilinde yaşayan 20-60 yaş arası 36 kadın ve 34 erkekten oluşan toplam 70 katılımcıdan meydana gelmektedir. Her biri 35 kişiden oluşan iki ayrı deney ve kontrol grupları ile çalışıldı. Araştırmanın çalışma kapsamı içinde verileri bir araya getirip bilgi toplama aracı olarak; Yaş, cinsiyet meslek gibi demografik özellikleri içeren demografik bilgi formu ile geçmişte işitme kaybı, denge problemi yaşama ve kronik hastalık gibi tıbbı hikâye geçmişi bilgilerinin yer aldığı formlar kullanıldı. Araştırmaya davet edilen katılımcılara çalışmanın içeriği hakkında yalın ve açık bir dille bilgi verildi. Katılım gönüllük esasına dayandırıldı. Çalışmaya dahil olmayı onaylayan katılımcılara gönüllü olur formu imzalatıldı. Araştırmanın ikinci aşamasına geçildiğinde dahil edilme kriterini karşılayan katılımcılara öncelikle otoskopik muayene yapıldı; Saf ses odyometrisi (pure tone audiometry) ve konuşma odyometrisi (speech audiometry) testleri yapıldı. Kulak zarı ve orta kulağın uyumluluğunu değerlendirmek için Timponometri testi uygulandı. Son bir yıl içerisinde herhangi bir nedenle alt ekstremite yaralanması geçirmeyen ve olası bir kronik alt ekstremite ağrısı olmayan katılımcılara yatak başı ve pozisyonel testler anlatıldı, daha sonra araştırmacı tarafından bir kez uygulamalı olarak gösterildi. Araştırmadan elde edilen veriler SPPS 26 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Kontrol ve deney gruplarına yaptığımız odyolojik ve vestibüler testlerden istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edemedik. Katılımcıların yaşının, cinsiyetinin, geçmişte yaşadığı işitme kaybının ve denge probleminin olması, kronik rahatsızlıklarının olması COVID-19 geçirmiş olma durumu ile bir ilişkisinin olmadığını tespit ettik. Analizler sonucunda elde edilen verilere göre COVID-19'un Odyovestibüler sistem üzerine etkisinin araştırılmaya değer bir konu olduğu, bu alanda yapılacak çalışmalara ve objektif testlere ihtiyaç olduğu ancak COVID-19'un odyoloji ve vestibüler sistem üzerine bilinen bir etkisinin olmadığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to in vestigatethe effectiveness of COVID-19 in the field of audiology and vestibular on the basis of COVID-19 a severe respiratory tract in fection that emerged in Wuhan, China in 2019 and affected the whole world in a short time and was named as the new coronavirus-19, COVID-19 (SARS-CoV-2) by the World Health Organization (WHO).The universe of this study consists of a total of 70 participants, 36 women and 34 men, between the ages of 20-60 and living in the province of Şanlıurfa. The study was conducted with two separate groups, each consisting of 35 people, experimental and control. Within the scope of the study, as an information gathering tool to aggregate the data: The demographic information forms that containing demographic features such as age, gender, occupation and etc.; and the forms that containing medical history background informati on such as hearing loss, balance problems and chronic diseases,were used.The participants invited to the research were given brief and concise information about the study in a plain and understandable language, and at the next stage, participation was ensured on a voluntary basis by signing a voluntary consent form. In the next phase of the study, participants who met the inclusion criteria were first subjected to otoscopic examination; Pure tone audiometry (Pure Tone Audiometry) and speech audiometry (Speech) tests were performed. Tymponometry test was applied to evaluate the harmony of the eardrum and middle ear. Bed side and position al tests were explained to patients who did not have any lower extremity injuries and chronic lower extremity pain in the last six months and were shown as a practice by the researcher once. The data obtained and acquired with in the scope of there search were analyzed with the help of SPPS 26 program. According to the data obtained as a result of the analysis; It is supported by the literature that the effect of COVID-19 on the audiovestibular system is a subject worth investigating and more studies are needed in this are. In addition, no known effect of COVID-19 on audiology and vestibularsystem has been observed.