Ergenlerdeki akran baskısının madde kullanımına etkisi
The effect of peer pressure in adolescents on substance use
- Tez No: 690588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL GÖĞCEGÖZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Akranlar arasındaki sosyal etkileşimlerin doğası ve ilişki kalitesi de madde kullanım davranışını tahmin etmede önemli bir rol oynayabilir. Bazı araştırmalar, madde sunmak ve ergenleri uyuşturucu kullanmaya teşvik etmek de dahil olmak üzere açık akran baskısının madde kullanımını öngördüğünü göstermiştir. Yapılan alan yazın taramasında, ergen madde kullanımı çalışmalarının akran baskısının doğrudan ölçümlerini içermediği tespit edilmiştir. Bu araştırmada, ergenlerde akran baskısı ile madde kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma lise öğrencileri üzerinde uygulanan ölçeklerden elde edilen bulgular üzerinden sonuçlandırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ergenlerdeki doğrudan ve/veya dolaylı akran baskısının madde kullanımına herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The nature of social interactions and relationship quality among peers may also play an important role in predicting substance use behavior. Some studies have shown that overt peer pressure, including presenting substances and encouraging adolescents to use drugs, predicts substance use. In the literature review, it was determined that adolescent substance use studies did not include direct measures of peer pressure. This study, it was aimed to examine the relationship between peer pressure and substance use in adolescents. The research was concluded on the findings obtained from the scales applied to high school students. According to the results obtained, it has been determined that direct and/or indirect peer pressure in adolescents does not affect substance use.