Voleybolcularda pliometrik, nöromuskuler egzersizler ile graston myofasyal gevşeme tekniğinin dikey sıçramaya etkisi
The effect of pliometric, neuromuscular exercises and graston myofacial relaxation technique on vertical jump in volleyball players
  1. Tez No: 690594
  2. Yazar: KAMİL ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı voleybolcularda uygulanan pliometrik ve nöromusküler egzersizler sonrası uygulanan graston myofasyal gevşetme tekniğinin dikey sıçrama, esneklik ve dinamik denge performanslarına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya İstanbul Gelişim Üniversitesinde öğrenimlerini sürdüren ve erkek voleybol takımında faal olarak oynayan (n=10) voleybolcular katılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda araştırma yöntemi tek grup ön-test son-test deseni olan zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubuna ön test ölçümleri sonrasında 6 hafta süresince haftada 3 gün pliometrik ve nöromusküler egzersiz programları uygulanmış ve haftanın son egzersiz çalışması sonunda graston myofasyal gevşetme tekniği uygulanmış ve egzersiz programı tamamlandıktan sonra son test ölçümleri yapılmıştır. Çalışma grubuna ön-test ve son-testlerde vücut ağırlığı ve boy, dikey sıçrama testi, esneklik testi, beden kütle indeksi, biyoelektrik impedans ölçümü, dinamik denge ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS 25.0 paket programı aracılığı ile yapılmıştır. Veriler bağımlı gruplarda t testi (paired t-test) ile analiz edilmiştir. Çalışma grubunun vücut ağırlığı, iskelet kas ağırlığı, vücut yağ ağırlığı, beden kütle indeksi ve vücut yağ oranı ön-test ve son-test karşılaştırmaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of graston myofascial release technique applied after plyometric and neuromuscular exercises in volleyball players on vertical jump, flexibility and dynamic balance performances. Volleyball players (n=10) who continue their education at Istanbul Gelişim University and play actively in the men's volleyball team participated in the study. In line with the purpose of the research, a weak experimental design, which is a single group pre-test post-test design, was used. After the pre-test measurements, plyometric and neuromuscular exercise programs were applied to the study group 3 days a week for 6 weeks, and at the end of the last exercise of the week, graston myofascial release technique was applied and after the exercise program was completed, post-test measurements were made. Body weight and height, vertical jump test, flexibility test, body mass index, bioelectrical impedance measurement, dynamic balance measurements were performed on the study group in the pre-test and post-tests. The findings were made using the SPSS 25.0 package program. Data were analyzed by t-test (paired t-test) in dependent groups. No statistically significant relationship was found between the pre-test and post-test comparisons of the study group's body weight, skeletal muscle weight, body fat weight, body mass index and body fat ratio (p>0.05).