Finansal kiralama ve faktoring firmalarının performans analizi: Borsa İstanbul üzerinde bir uygulama
Performance analysis of financial leasing and factoring firms: An application on Borsa İstanbul
  1. Tez No: 690601
  2. Yazar: YAVUZ SELİM KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören finansal kiralama ve faktoring firmalarının 2010-2019 yılları arasındaki finansal performanslarının çok kriterli karar verme tekniklerinden TOPSIS yöntemi ile ölçülerek değerlendirilmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde finansal performans kavramından detaylı bir şekilde bahsedilmiş, finansal performansın ölçülmesinde kullanılan veriler ve oranlar açıklanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümde finansal kiralama ve faktoring kavramı ve sektöründen bahsedilmiştir. Dünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi anlatılmış, kapsamı ve uygulanış şekilleriyle alakalı detaylı bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, TOPSIS yöntemi yardımıyla BİST'te işlem gören finansal kiralama ve faktoring firmalarının 2010-2019 yılları arasındaki finansal performans ölçümü yapılmıştır. Analiz kapsamında sekiz finansal kiralama ve faktoring firması incelenmiş olup değerlendirme faktörü olarak likidite, faaliyet, finansal yapı ve kârlılık oranları içerisinden genel kabul görmüş altı oran seçilmiştir. Çalışmada kullanılan veriler KAP'ın internet sitesinde yer alan mali tablolardan elde edilmiştir. Bu oranlar yardımıyla 2010-2019 yıllarında her bir yıl için TOPSIS yöntemiyle hesaplanan finansal performans puanları ile şirketler en iyi pozitif değere yakınlık ve negatif değere uzaklık (ideal değerler) bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to evaluate the financial performance of financial leasing and factoring companies traded in Borsa Istanbul (BIST) between the years 2010-2019 by measuring them with TOPSIS method, which is one of the multi-criteria decision making techniques. In the first part of the study, the concept of financial performance is mentioned. In addition, the data and rates used in financial performance measurement are explained. In the second and third parts, the concept of financial leasing and factoring, and its sector are mentioned. The historical development of the concepts around the World and in Turkey have been described. In addition, the scope and application of these concepts are mentioned. In the fourth part, financial performance measurement of financial leasing and factoring companies traded in BIST between 2010-2019 was made with the help of Technique For Order Preference By Similarity To An Ideal Solution (TOPSIS) method. In the context of the analysis, eight financial leasing and factoring firms were examined. Six generally accepted ratios among the liquidity, activity, financial structure and profitability ratios have been selected as the evaluation factor. The data used in the study were obtained from the financial statements available on Public Disclosure Platform' (PDP) website. With the help of these ratios, companies were evaluated in terms of proximity to the best positive value and distance to negative value (ideal values) with the financial performance scores calculated by TOPSIS method for each year between 2010-2019.