İş güvenliği açısından inşaat sektöründeki çalışanların stres algısının incelenmesi
Examination of the stress perception of employees in the construction sector in terms of occupational safety
  1. Tez No: 690607
  2. Yazar: BÜŞRA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ENSARİ ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Stres, bireylerin çevresindeki her unsurla olan etkileşimi sonucu doğan bir olgudur ve bireylerin çevreyi veya durumu nasıl kontrol ettiği ile alakalıdır. İnsanların günün yaklaşık 8-10 saat gibi bir bölümünü çalışarak geçirdikleri düşünülürse iş hayatı, hayatının her alanında büyük ve önemli bir bölümünü kaplamaktadır. Modern iş dünyasındaki çalışanlar değişkenliğin, belirsizliğin ve rekabetin hâkim olduğu bir ortamda çalışmak zorundadırlar. Bununla birlikte iş yerleri, rekabetin sürekli yaşandığı, resmi ve gayri-resmi ilişkilerin çelişkisinin karşılaşıldığı yerlerdir. Bütün bunlar göz önüne alındığında, çalışanlarda strese neden olan birçok unsurun varlığından söz etmek mümkündür. Yapılan bu çalışma ile inşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışan bireylerin iş yaşamında karşılaştıkları örgütsel stres kaynaklarının, iş ve hayat arasındaki dengeyi bozan olay ve durumların etki düzeyleri ile demografik değişkenlere göre farklılıkları iş sağlığı ve güvenliği açısından detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma İstanbul ili Sarıyer ilçesi Zekeriyaköy semtinde yürütülen bir projedeki 15 kadın ve 440 erkek olmak üzere toplam 455 çalışanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama aracının birinci kısmında araştırmaya katılan bireylerin kişisel özelliklerinin belirlenmesinde demografik 16 sorudan meydana gelen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. İkinci kısımda ise iş güvenliği açısından stres algılarının belirlenmesi için“Kopenhang Psikososyal Risk Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS v23 kullanılarak analiz edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile incelendi. Gruplara göre karşılaştırmalar Mann-Whitney U ve Kruskall Wallis ile incelendi. Araştırmada elde edilen verilerin analiz sürecinde ölçeğin geçerliliğini belirlemek üzere doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışanlarda örgütsel stresi önlemek adına çalışma koşullarının iyileştirilmesi, sosyal destek verilmesi, çalışanlara kendini önemli hissettirilmesi, adaletin sağlanması önemli hususlardandır.
Özet (Çeviri)
Stress is a phenomenon that occurs as a result of individuals' interaction with the environment and is related to how individuals control the situation or the environment. Considering that people spend about 8-10 hours a day working, business life takes large and important part of their lives. Employees in the modern business world have to work in a competitive, changeable and uncertain business environment. In addition, workplaces are places where vital decisions are made, conflicts of interest are constantly experienced, and the conflict of formal and informal relations is seen. Considering all these fact, it can be said that there are many factors that cause stress in employees.With this study, the organizational stress sources faced by individuals working in enterprises operating in the construction industry, the effect levels of events and situations that disrupt the work-life balance and the differences according to demographic variables were examined in detail in terms of occupational health and safety.A total of 455 employees, including 15 women and 440 men, participated in a project carried out in the district of Zekeriyaköy in Istanbul province. In the first part, a personal information form consisting of 16 demographic questions was used to determine the personal characteristics of the individuals participating in the study.“Kopenhang Psychosocial Risk Assessment Scale”was used to determine the stress perceptions of the individuals participating in the study in terms of occupational safety. Data were analyzed using IBM SPSS v23. The conformity of the data to the normal distribution was examined with the Kolmogorov Smirnov test. Comparisons according to groups were analyzed with Mann-Whitney U and Kruskall Wallis. Significance level was taken as< 0.05. Confirmatory factor analysis was performed to determine the validity of the scale during the analysis process of the data obtained in the study. As a result of the research, in order to prevent organizational stress in employees, improving working conditions, providing social support, making employees feel important and ensuring justice are important issues.