Ailevi Akdeniz ateşinde humoral ve hücresel immünite
Humoral and cellular immunity in familial mediterranean fever
  1. Tez No: 69065
  2. Yazar: ERCAN SİVASLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAVUZ COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Ailevi akdeniz ateşi“familial mediterranean fever”(FMF) tekrarlayan serozal inflamatuar ataklar ile seyreden, otozomal resesif geçiş gösteren, genetik, kronik bir hastalıktır. Hastalığın etyoloji ve etyopatogenezi hala tam olarak aydınlatılamamıştır. FMF 'e, İsrail, Arab ülkeleri ve Ermenistan ile birlikte ülkemizde de diğer ülkelere göre oldukça sık rastlanmaktadır. Bizim çalışmamızda ailevi akdeniz ateşi teşhisi konmuş hastalarda hücresel ve humoral immünitenin nasıl etkilendiği, hastaların serum immünglobulinleri, total T lenfosit, total B lenfosit ve T lenfosit subgruplarının düzeyinin tespiti ile araştırıldı. Yaş ortalaması 15 ± 1.5 (3.5-47) yıl olan ve FMF teşhisi konmuş 37 ( 25 erkek, 12 kız) hastada serum IgA, IgM, IgG düzeyleri nefelometrik yöntem ile, total T lenfosit, total B lenfosit, T helper lenfosit, T supresör lenfosit,“natural killer”doğal öldürücü lenfosit ve Th/Ts oranı değerleri ise flowsitometrik yöntemle tespit edildi. Hastalık erkeklerde kızlara göre iki kat fazla görülmektedir. (Erkek/kız oranı 2:1). Adult hastalarda karın ağrısı, ateş ve artraljinin yanı sıra göğüs ağrısı da önemli bir klinik belirti olarak gözlemlendi. Emosyonel streslerin atakları başlatmada önemli bir faktör olduğu tespit edildi. Çalışmamızda FMF 'li hastaların serum immünglobulin değerlerinin ataksız dönemde ve atak sırasında değişmediğini tespit ettik. Kolşisin kullanmayan hastalarda da serum immünglobulin değerleri normal iken, kolşisin kullanan hastalarda IgA ve IgM normal, IgG ise normal sınırlarda fakat kolşisin kullanmayanlara göre daha yüksek tespit edildi. FMF 'li hastalarda atak sırasında, ataksız dönemlerde, kolşisin almayan hastalar ve kolşisin kullanan hastalarda total T lenfosit, total B lenfosit ve T lenfosit subgrup değerleri de normal olarak tespit edildi. FMF 'in etyopatogenezinde immünsistemin önemli rol oynadığı ileri sürülmektedir. Değişik çalışmalarda FMF 'de serum Ig ve T lenfosit subgrupları hakkında değişik sonuçlar bildirilmekle beraber bizim çalışmamız Ig ve T hücrelerinde kantitatif bir değişiklik olmadığını göstermektedir. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY Familial mediterranean fever (FMF) is a chronically disease which is inherited as an autosomal recessive trait and is characterized with paroxysmal serosal inflammatory attacks. Etiopathogenesis and etiology of this disease is still obscure. The disease is commonly seen in our country comparing with other except Israel, Arabic Countries and Armenians. In our study we investigated how the cellular and humoral immunity is affected in patients with FMF by detecting serum immunoglobulin (Ig) levels and total T lymphocytes, total B lymphocytes and subgroups of T lymphocytes. Serum Ig levels are measured by nephelometric method and total T lymphocytes, total B lymphocytes, T suppressor lymphocytes, helper T lymphocytes, natural killer lymphocytes, Th/Ts ratio are detected by flowcytometric method in 37 patients (25 male, 12 female) aged between 3.5-47 years with the median age 15±1.5. The disease is seen twice more in male than female (male/female 2:1). Beside abdominal pain, fever, arthralgia; chest pain was a prominent clinical finding in adult patients. It has been observed that emotional factors were also important to initiated the attacks. In this study no change in Ig levels has been detected in both attack and attack free period. Ig levels did not show a significant difference either in patients using colchicine or in patients taking no medicine but slight increase in IgG levels in colchicine group. The number of total B lymphocytes, total T lymphocytes, suppressor T lymphocytes, helper T lymphocytes, natural killer lymphocytes and Th/Ts ratio were all normal in all patients including attack and attack free period, colchicine and colchicine free periods. In etiopathogenesis of FMF, it has been suggested that immunological system may play an important role. Various findings were reported related to serum Ig levels and T lymphocytes subsets in patient with FMF but our study showed that no significant changes occur on these parameters. 83