Yenidoğanlarda hiperbilirubinemi gelişmesi ile ilgili risk faktörlerinin prediktif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 69066
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Hiperbilirubinemi, yenidoğanlarda sık karşılaşılan sorunların başında gelir, önemi, kernikterus ve kalıcı beyin hasarına neden olabilmesidir. Son yıllarda yenidoğanların mümkün olan en kısa sürede taburcu edilmeleri gerektiği fikri pek çok kişi tarafından kabul görmüştür. Bu yüzden hiperbilirubinemi açısından riskli bebeklerin önceden belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, sağlıklı, term yenidoğanların ilk 24 saatteki bilirubin değerlerine bakılarak sonradan hiperbilirubinemi gelişebilecek bebeklerin önceden tahmin edilebilmesi amaçlandı. Miadında, sağlıklı, Rh ve semptomatik ABO uygunsuzluğu olmayan 498 bebek, 5 gün süreyle günlük kapiller bilirubin ölçümleriyle takip edildi. 72 saatten sonra serum total bilirubin değeri 17 mg/dl'nin üzerine çıkan bebekler hiperbilirubinemili kabul edildi. Herhangi bir grup uygunsuzluğu olmayan (Grup I) ve asemptomatik ABO uygunsuzluğu olan (Grup II) yenidoğanlar, ilk gün ölçülen bilirubin değeri ve risk faktörlerine göre hiperbilirubinemi geliştirme olasılığı açısından karşılaştırıldı. Her iki grupta ilk 24 saatte ölçülen 6 mg/dl'nin üzerindeki bilirubin değeri ilerde hiperbilirubinemi gelişmesi açısından riskli bulundu. Sonuç olarak; sağlıklı, term yenidoğanların asemptomatik ABO uygunsuzluğu olsun olmasın mümkün olan en kısa sürede taburcu edilebilecekleri ancak taburcu edilmeden önce bilirubin değerlerine bakılarak, 6 mg/dl'nin üzerinde olanların yakın takibe alınması gerektiği kanısına varıldı. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hyperbilirubinemia is one of the most common problems of newborn encountered in first days of life. Its importance arises from the risks of kernicterus and permanent brain damage. Recently, the idea of early discharge of newborns from the hospital has gained more acceptance among most maternity hospitals. Thus the early determination or prediction of newborns who are at risk for developing significant hyperbilirubinemia. Thus the prediction or early detecting of potentially jaundiced newborns who will probably develop significant hyperbilirubinemia has gained more importance than ever. In this study prediction of healty term newborns who would develop significant hyperbilirubinemia on later days was aimed by means of their bilirubin levels at 24 hours of age. Daily capillary blood bilirubin measurements of 498 healthy term newborns were made on first 5 consecutive days of life. Newborns having total serum bilirubin levels above 17 mg/dl after 72 hours of age were defined to have significant hyperbilirubinemia. Probability of developing significant hyperbilirubinemia was compared between babies with no blood group incompatibility (Group I) and babies with asymptomatic ABO incompatibility (Group II) in respect to first day bilirubin level and other related risk factors. In both groups, babies having 6 mg/dl or more total serum bilirubin levels in first 24 hours were found to be at significant risk for developing significant hyperbilirubinemia on later days. We conclude that healthy term newborns, whether or not they have asymptomatic ABO incompatibility, can be discharged as early as possible provided that bilirubin measurements should be made in first 24 hours and those having 6 mg/dl or more bilirubin levels should be followed closely. 28