Ailevi akdeniz ateşinde kardiyak fonksiyonların ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Assesing cardiac functions of familial mediterranean fever with echocardiography
- Tez No: 203268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEL ONRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamıza atak dönemi dışında olduğu tespit edilen, koroner arter hastalığı risk faktörlerini taşımayan FMF'li hastalar alındı. Hastaların transtorasik ekokardiyografi ile sistolik ve diyastolik kalp fonksiyonları değerlendirildi.Materyal ve Metod: Çalışmaya atak dönemi dışında olduğu tespit edilen, yaş ortalaması 33.7 ± 9.0 olan, 24'ü erkek, toplam 44 FMF'li hasta alındı. Kontrol grubuna ise yaş ortalaması 32.8 ± 7.5 olan, 22'si erkek, toplam 42 sağlıklı gönüllü alındı. Çalışmaya katılan tüm olguların, sol ventrikül çapları, sol ventrikül kütlesi, sol ve sağ ventrikülün diyastolik fonksiyonları ve miyokard performans indeksleri konvansiyonel ve doku Doppler ekokardiyografi ile hesaplandı. Tüm hastaların hastalık tahmini başlangıç yaşı, tanı yaşı, hastalığa eşlik eden bulguları, kolşisin kullanım süresi, alınan kolşisin dozu, düzenli ilaç kullanım öyküsü, genetik analizi, böbrek fonksiyon testleri, serum elektrolitleri ve tam kan sayımı belirlendi.Bulgular: Hasta grubunda beyaz küre sayısı, trombosit sayısı, CRP ve ürik asit miktarı, kontrol grubuna göre sayısal olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objectives: In our study FMF patients who are in the attack-free period and who do not have the risk factors of coronery arter disease are evaluated. Transtorasic echocardiography and systolic and diastolic heart functions of the patiens were assesed.Materials and Methods: Fourty four patients, 24 male, mean age 32.8 ± 7.5, who are in the attack-free period and control group consisting 42 healty volunteers, 22 male, mean age 32.8 ± 7.5, were included to the study. Left ventricul diameters, left ventricular mass index, left and right ventriculs diastolic functions and myocard performance index of all individuals were obtained with conventional ecocardiography and tissue doppler methods in the study. Approximate age for the beginning of the disease, age diagnosis, all the findings for the disease, the usage time of colchicine, taken dosage of colchicine, regular medicine usage, genetic analyses, kidney function tests, serum electrolits and total blood counting was designated.Results: Number of white blood cells, platelet number, CPR and uric acid amount of the patients were significantly high compared to control group.