Yenidoğanlarda oral ve intramuskular K vitamini uygulaması etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 69064
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET G.A.T.A Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisinde sağlıklı 75 term yenidoğan üzerinde yapılan bu çalışmada 25 bebeğe oral 2mgr, 25 bebeğe intramüsküler lmgr. 25 bebeğe oral tekrar doz 2mgr K vitamini proflaksisi uygulandı Olgular 3. ve 20. Gün protrombin zamanı ölçülerek izlendi. Tüm gruplarda 3. ve 20. gün protrombin zamanı değerleri normal sınırlarda bulundu. Gruplar arasında 3. gün protrombin zamanlan bakımından istatistiksel olarak fark saptanmadı. 20.gün alınan kan örneklerinde, intramüsküler K vitamini uygulanan grupta oral tek doz ve oral tekrar uygulanan gruplara göre Protrombin Zamanı anlamlı olarak yüksek bulundu. Çalışmamız sonucunda yenidoğanda K vitamini proflaksisinde oral yolun intramüsküler yol kadar etkili olduğu görülmüştür. Oral yolla proflaksinin komplikasyonlarının daha az olması ve ekonomik olmasının yanında pratik bir yol olması nedeniyle oral yolun, özellikle geç hemoraji riskini önlemek amacıyla önerilen tekrar doz uygulamalarıyla yararlı olacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study was performed in deparment of pediatric at G.A.T.A Haydarpaşa Training Hospital. A total of 75 healty term newborns were randomly distributed into three groups. Grup I received repeated doses of 2 mgr vitamin K. Group II received oral 2mgr vitamin K and Group III received intramuscular 1 mgr vitamin K. age. Blood samples were drawn for determination of prothrombin time at 3th and 20th days of Prothrombin times at 3th and 20th days were in normal limits in al groups. The difference of prothrombin times at 3th day was not statistically significant between groups. At 20th day, there was statistically significant difference between Groupl and GroupIII, and between GroupII and GroupIII. In a conseguence, oral route was effective as much as intramuscular route in vitamin K prophylaxis of newborns. We concluded that repeated doses of oral prophylaxis is usefal in preventing late hemorrhagic risk of newborns since it is echonomic, practic and has less complications. M