7. sınıf öğrencilerinin tam sayılarla işlemlerde ilişkilendirme becerilerinin incelenmesi
Investigation of making connection skills of 7th grade students in operations with integers
- Tez No: 690651
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABRİ İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, 7. sınıf öğrencilerinin tam sayılarla işlemler konusuna yönelik ilişkilendirme becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yaklaşımlarından eylem araştırmasının kullanıldığı bu çalışmanın grubu, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 7. sınıftaki 35 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak matematiksel ilişkilendirme öz yeterlik ölçeği, tam sayılarla işlemlerde ilişkilendirme beceri testi, ön-son görüşme formları, günlükler ve gözlemler kullanılmıştır. Tam sayılarla işlemlerde ilişkilendirme becerisine yönelik bütüncül bir bakış açısı geliştirmek amacıyla; bu beceri günlük yaşamla ilişkilendirme, kavramın farklı gösterimleri arasında ilişkilendirme, kavramlar arası ilişkilendirme ve farklı disiplinlerle ilişkilendirme olmak üzere dört boyutta ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlar, öğrencilerin tam sayılarla işlemlerde matematiksel ilişkilendirme becerilerinin gelişim gösterdiğini ortaya koymaktadır. Öğrencilerin günlük yaşamla ilişkilendirme ve kavramın farklı gösterimleri arasında ilişkilendirme boyutlarındaki gelişimleri nispeten daha ön plandadır. İlişkilendirme becerisinin gelişimine dönük planlanan etkinlik ve modellerin özellikle toplama ve çıkarma işlemlerinde daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Genelde ortaokul matematiği özelde tam sayılarla ilgili ders materyallerinin ilişkilendirme becerisi açısından zenginleştirilmesi önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the connection skills of 7th grade students regarding operations with integers. The group of this study which action research from qualitative research approaches is used consists of 35 students at 7th grade who are specified with purposive sampling method. Within the scope of the study, mathematical connection self-efficacy scale, connection skill test in operations with integers, pre-interview forms, final interview forms, diaries and observations were used as data collection tools. In order to develop a holistic perspective on the ability to connection integers with operations; This skill has been discussed in four dimensions: connection with daily life, connection between different representations of the concept, connection between concepts and connection with different disciplines. The results reveal that mathematical connection skills in operations with integers of students make progress.Students' development in the dimensions of connection with daily life and between different representations of the concept is relatively in the foreground. It was determined that activities and models planned for the development of connection skill are more effective especially in addition and subtraction operations. It is considered important to enrich the course materials about middle school mathematics in general, in particular for integers, in terms of the skills to make connections.