Sara Şahinkanat'ın resimli çocuk kitaplarının biçimsel, içerik ve resimleme özellikleri açısından incelenmesi
Examınatıon of Sara Şahinkanat's illustrated children's books in terms of formal, content and illustrative features
  1. Tez No: 690653
  2. Yazar: ENİS ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL OĞUZ NAMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, Sara Şahinkanat'ın resimli çocuk kitaplarının biçimsel, içerik ve resimleme özelikleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma doküman incelemesi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Sara Şahinkanat'ın yazdığı 8 resimli çocuk kitabı oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan Sara Şahinkanat'ın resimli çocuk kitapları, kullanılan“Kitap İnceleme Formu”na göre künye bilgileri, biçimsel özellikler, içerik özellikleri ve resimleme özellikleri olmak üzere dört bölümde incelenmiştir. İncelemede elde edilen verilerin frekans analizleri yapılmış ve yapılan analizler yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda Sara Şahinkanat'ın resimli çocuk kitaplarının biçim, içerik ve resimleme özellikleri açısından nitelikli olduğu, bu kitapların çocukların sosyal, duygusal ve dilsel gelişimlerine katkı sağlayabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine Sara Şahinkanat's illustrated children's books in terms of formal, content and illustration features. The research has been done by using document review method. Sara Şahinkanat's 8 illustrated children's books constitute the study group of the research. Sara Şahinkanat's illustrated children's books which constitute the study group of the research are analyzed in four section including impressum information, formal features, content features and illustration features that according to the“Book Review Form”used. The frequency analysis of the data obtained in the study was made and the analyzes made were interpreted. As a result of the research, it was determined that Sara Şahinkanat's illustrated children's books are qualified in terms of form, content and illustration features, and these books can contribute to the social, emotional and linguistic development of children.