Sara Şahinkanat'ın resimli kitaplarının çocuk edebiyatı temel ilkeleri ve çocuklarda felsefi düşünme becerisi yönünden incelenmesi
The analysis of Sara Şahinkanat's illustrated books in terms of basic principles of children's literature and philosophical thinking skills in children
- Tez No: 836200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmada, Sara Şahinkanat'a ait kitaplar çocuk edebiyatı temel ilkelerine uygunluk ile çocuklarda felsefi düşünme becerisi yönünden incelenmiştir. Bu kapsamda yazarın Annemin Çantası, Babamın Battaniyesi, Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan?, Kuşlara Fısıldayan Kız, Maymun Kral ,Mevsimlere Güzelleme, Üç Kedi Bir Canavar, Üç Kedi Bir Dilek, Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor adlarını taşıyan toplam dokuz eseri, ilk aşamada alanyazında benimsenen çocuk edebiyatı temel ilkeleri açısından incelenmiş; ikinci aşamada ise bu eserlerin, çocuklarda felsefi düşünme becerisinin gelişimine katkısı üzerinde durulmuştur. Nitel araştırma yöntemine göre gerçekleştirilen araştırmada veriler, doküman incelemesi yöntemi ile elde edilerek betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Kitap çözümlemelerinde ayrıca Felsefi Düşünme Becerisi Kontrol Listesi de kullanılmıştır. Böylece eserlerin eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, özenli düşünme ve felsefi düşünme becerilerine katkıları ortaya konmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre incelenen eserlerin çocuk edebiyatı temel ilkelerine uygun nitelikte olduğu saptanmış; eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, özenli düşünme ve felsefi düşünme becerilerinin gelişimine çeşitli katkılar sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, Sara Şahinkanat's books were analyzed in terms of compliance with the basic principles of children's literature and philosophical thinking skills in children.In this context, the author's nine books named“Annemin Çantası, Babamın Battaniyesi, Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız'dan?, Kuşlara Fısıldayan Kız, Maymun Kral ,Mevsimlere Güzelleme, Üç Kedi Bir Canavar, Üç Kedi Bir Dilek, Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor”were examined. In the first step these books were examined in terms of the basic principles of children's literature. In the second step, the contributions of these works to the philosophical thoughts of children were analysed. In the research, which was conducted according to the qualitative research method, the data were obtained through document analysis and analyzed through descriptive analysis. The Philosophical Thinking Skills Checklist was also used in the book analysis.. In this way, the contribution of works in critical thinking, creative thinking, careful thinking and philosophical thinking skills were revealed. The results of the research show that the examined works are in accordance with the basic principles of children's literature and they make various contributions to the development of critical thinking, creative thinking, careful thinking and philosophical thinking skills.