Feridun Oral ve Sara Şahinkanat'ın çocuk kitaplarının değerler eğitimi açısından karşılaştırılarak incelenmesi
A comparative analysis of Feridun Oral and Sara Şahinkanat's children's books in terms of values education
  1. Tez No: 879637
  2. Yazar: SEVDE TEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Evrensel değerlerin önemi, gündelik ve iş hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Bu değerlerin kazanımının çok küçük yaşlarda başladığını baz alırsak, çocuğa okunan ya da çocuğun okuduğu kitapların, onun yaşam felsefesinin şekillenmesinde, değerleri özümsemesinde, vicdanlı ve sağduyulu bir birey olarak yetişmesindeki rolü paha biçilemez. Durum böyleyken, çocuklarımızın ilerideki yaşamına katkı sağlayacak çocuk edebiyatı yapıtlarının evrensel değerleri aktarmada üstlendiği rol birçok araştırmacının konusu olmuştur. Bu araştırmada, çocuk kitabı yazları olan Feridun Oral ve Sara Şahinkanat'ın eserlerindeki değerler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu iki yazarın kitaplarının değerler bakımından karşılaştırmalı olarak daha önce incelenmemiş olması çalışmanın yeniliğini göstermektedir. Bu çalışma sürecinde nitel araştırma yöntemlerinden, içerik analizi tekniğine başvurulmuştur. Araştırmada her iki yazarın kitaplarının da evrensel değerlere uygun ve çocuklara bu değerleri aktarmak açısından zengin olduğu görülmüştür. Feridun ORAL'ın kitaplarında“Empati ve Duygusal Farkındalık”ile“Sevgi”kavramları daha fazla vurgulanırken, Sara Şahinkanat'ın çocuk kitaplarında en çok vurgulanan değerler ise;“sorumluluk – bağlılık”,“sevgi”,“saygı”ve“empati- duygusal farkındalık”tır. Sonuç olarak çocuk edebiyatı yapıtları değerleri aktarmada kilit rol üstlenmektedir. Günümüz çocuklarının maruz kaldığı sosyal medya ve internet çağının hızı, tüketim odaklı ve değerleri önemsemeyen bir toplum yetiştirirken, çocuk kitapları hayatı sindirerek, yavaş yavaş özümseyerek, evrensel değerlere uygun bireyler yetişmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of universal values affects every aspect of every day life. The acquisition of such values begins at an early age, and the significance of books in creating a child's philosophy of life, integrating values, and developing into a conscientious and sensible individual is quite valuable. The importance of children's literature in promoting universal value ideals and its impact on the future of children has been extensively studied by researchers. This study conducted a comparative analysis of the values included in the works of children's book authors Feridun Oral and Sara Şahinkanat. The lack of comparative analysis of the values in the writings of these two authors highlights the originality of this study. During this study, the content analysis approach, which is a qualitative research method, was employed. The study found that both authors' works align with values and effectively transmit these values to children. Feridun ORAL's books focus on“Empathy and Emotional Awareness”and“Love,”whereas Sara Şahinkanat's children's books emphasize values like as“responsibility”,“commitment”,“love”,“respect”,“empathy”, and“emotional awareness”. Finaly, children's literature is crucial for transmitting values. Today's children are heavily influenced by the fast-paced nature of social media and the internet, which can lead to a society focused on consumption rather than values. Children's books provide a way for individuals to develop in alignment with values by absorbing and internalizing life experiences at a gradual pace.