Ulaşım kazasında acil durum yönetimi için cbs kullanımı: Pendik örneği
Use of gis for emergency management in a transport accident: Pendik case
- Tez No: 690672
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÇAĞDAŞ AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ulaşım kazasında acil durumu yönetebilmek için insan hayatının kurtarılmasında yetkili olan tüm birimlerin ve ulaşımdan sorumlu olan birimlerin bir arada iyi bir biçimde organize olmuş şekilde görevini yerine getirmesi gerekmektedir. Özellikle günümüzde devamlı göç almada ivme kazanan şehirlerin değişken ve gelişen durumlarına ait bilgilerin bütününü Coğrafi Bilgi Sistemleri'nde (CBS) görüntülemek ve yenilemek mümkündür. Bu sebeple ulaşım, sağlık ve acil durumlarda sorumlu olan tüm birimlere ait verilerin bir arada görüntülemek, analiz etmek ve model akışıyla yönlendirmek için günümüz teknolojisiyle maksimum fayda alabilmek için CBS kullanılmıştır. Bu çalışmada uygulamalı bir örnek olarak İstanbul'un Pendik ilçesinde meydana gelebilecek bir acil durum yönetimi ele alınmıştır. Bu oluşabilecek acil durumun niteliği olarak ulaşım kazası seçilmiştir. Ulaşımda acil durum çözümleri için gerekli veriler araştırılmış ve veri ihtiyaçları listelenmiştir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda uygulama alanı olan İstanbul'un Pendik ilçesine ait coğrafi veri tabanı kurulmuştur. Yöntem olarak CBS'de ağ analizleri kullanılmıştır. Buna göre ulaşımda acil durum yönetimi CBS'de modellenmiştir ve coğrafi web servisleri de geliştirilmiştir. Bu geliştirilen sistemler sonucunda acil durum yönetimi için gerekli verilerin uygun standartlarda, birlikte çalışabilir ortak bir veri tabanı alanında toplanması ve analize hazır hale getirilmesiyle birlikte ulaşım kazalarında acil durum yönetimini daha etkili ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amaçlanmıştır. Acil durum yönetimde CBS kullanımıyla tüm acil durumda görevli olan özellikle ulaşım kazalarında sorumlu kişi ve kurumların işlerini kolaylaştıracağı ve insan hayatının kurtarılmasında daha iyi sonuçlar alınacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an emergency management that may occur in Pendik district of Istanbul is discussed as an applied example. Transportation accident is considered as the nature of the emergency occurring. In order to manage the emergency situation in a transportation accident, all units authorized in saving human life and units responsible for transportation should perform their duties in a well-organized manner. Especially, it is possible to view and renew all of the information about the changing and developing situations of cities that are gaining momentum in receiving immigration in Geographical Information Systems (GIS). In order to obtain maximum benefit with today's technology, GIS has been used to view, analyze and direct the data of all units responsible for transportation, health and emergency situations together. The data required for emergency solutions in transportation have been researched and the data needs are listed. In line with these needs, a geographical database has been established in Pendik district of Istanbul, which is the application area. Network analysis was used in GIS as a method. Accordingly, emergency management in transportation has been modeled and geographical web services have also been developed. As a result of these developed systems, it is aimed to collect the data required for emergency management in an interoperable common database area and make them ready for analysis, and it is aimed to carry out emergency management in transportation accidents more effectively and successfully. It is thought that, with the use of GIS in emergency management, it will facilitate the work of responsible persons and institutions, especially in transportation accidents, and that better results will be obtained in saving human life.