The impact of action research on teachers and learners: A longitudinal quasi-experimental mixed-methods study
Eylem araştırmasının öğretmen ve öğrenciler üzerindeki etkileri: Uzun süreli yarı deneysel karma yöntem çalışma
- Tez No: 690673
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İngiliz Dili Öğretimi alanındaki çalışmalar Eylem Araştırmasının (EA) öğretmenlerin gelişimi üzerindeki genel etkilerini öğrenci öğrenmesini bir etki boyutu olarak görmeden rapor etmiştir. Bu nedenle, özellikle motivasyon, özerklik, katılım ve dil öğrenimi açısından öğretmen araştırması ve EA'nın etkilerine yönelik dikkat eksikliği vardır (Burns ve ark. 2017). Bu boşluğu doldurmak için bu çalışma EA'nın Yabancı Dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin İngilizce derslerindeki dil öğrenimi ve katılımı üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, bu çalışma, 'araştırma sınıfları' olarak tanımlanan ve öğretmenlerin yükseköğretim düzeyinde öğrencilerin katılımlarını artırma konusunda araştırma yürüttüğü deney sınıfları ve diğer tarafta öğretmenlerin EA yapmadığı kontrol sınıfı olan yarı-deneysel bir çalışmadır. 100 deney grubunda ve 108 kontrol grubunda olmak üzere çalışmaya toplam 208 öğrenci katılmıştır. Sonuç olarak, EA yapılan sınıflardaki öğrencilerin (M = 78.73, SD = 9.484) dil başarı puanları kontrol grubundaki öğrencilerin (M = 67.81, SD = 13.720) puanlarından üstün çıkmıştır (t (206) = 6.629, p = .000, d = .926). Buna ek olarak, control grubundaki öğrenciler dil öğreniminde derse katılımlarını anlamlı bir şekilde artıramazken (t (107) = .703, p = .483), EA gruplarındaki öğrenciler derse katılımlarını anlamlı bir şekilde artırmıştır (t (99) = -2.813, p = .006). Öte yandan, EA'nın öğretmenler ve öğrenciler üzerindeki etkisini bulmak için toplanan nitel verilerden üç tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar, öğretmenlerin bilişine etki, öğretmenlerin öğretimlerine etki ve öğrencilerin derse olan ilgi ve alakalarına etki olarak isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies conducted in the field of English Language Teaching (ELT) have reported the general effects of Action Research (AR) on teachers' development without considering student learning as a dimension of impact. Therefore, there is a lack of attention to the effects of teacher research and AR in terms of, especially, motivation, autonomy, engagement and language learning of students (Burns et al. 2017). In order to fill this gap, this study mainly aims at investigating the impact of AR on EFL students' language learning and engagement in English classes. On the other hand, the secondary aim of this study is to investigate the long-term effects of AR on teachers' classroom practice and their professional development in addition to their thoughts about the changes in students' attitudes in English classes. In total, there were 208 participants, 100 in the experimental group, and 108 in the control group. To explore the impact of AR, we first investigated the extent of the difference between the achievement scores and the differences in self-reported student engagement based on twenty-first-century skills in engagement. The results of the study showed that scores of students in AR-integrated classrooms (M = 78.73, SD = 9.484) outweighed (t (206) = 6.629, p = .000, d = .926) the language achievement scores of the control group (M = 67.81, SD = 13.720). Moreover, students in the AR-integrated classrooms significantly developed their engagement in language learning (t (99) = -2.813, p = .006) while the students in the control group did not (t (107) = .703, p = .483). On the other hand, three themes emerged from the qualitative data gathered to find out the impact of AR on the teachers and students. These themes were named as Impact on Teachers' Cognition, Impact on Teachers' Instruction, and Impact on Students' Engagement.