Analysis of interference and signal quality in cellular wireless networks
Hücre kablosuz ağlarda girişim ve sinyal kalitesi analizi
- Tez No: 690675
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hücresel ağ abonelerindeki olağan dışı artış ve artan iletişim hizmetleri talebi, yüksek parazit üreten kanalların kalabalıklaşmasına neden olur. Frekans yeniden kullanım tekniği genellikle hücresel ağların kapasitesini artırmak için kullanılır, aynı kanalları kullanan hücrelerde parazite neden olur ve böylece sinyal kalitesini düşürür ve hücresel ağ performansını ve kapasitesini sınırlar. Bu tez, hem sistem parametrelerinin hem de yayılma parametrelerinin hücresel ağ performansı üzerindeki etkisini araştırmak için farklı yayılma modelleri aracılığıyla ortak kanal girişiminin matematiksel bir analizini sunar. MATLAB araçları tarafından gerçekleştirilen simülasyon sonuçları, güç üssü arttıkça, girişim yapan hücrelerin etkisi azaldıkça sinyal-gürültü oranı (SIR) değerinin arttığını göstermektedir. Hücre kenarına yakın kullanıcılar tarafından alınan SIR, enterferans yapan hücrelerin katkısı nedeniyle daha az olacaktır. Hücre boyutunun, güç üssü değerlerine büyük ölçüde duyarlı olduğu bulunmuştur. 700 m yarıçaplı bir hücre için gereken (SIR) kentsel alanda 30 dB iken, Bağdat şehrinde aynı hücre boyutunda yaklaşık 23 dB idi. Girişim analizi, enterferans yapan hücrelerin birinci lastiğinin ötesindeki ortak kanal enterferans yapan hücrelerin çoklu katmanının etkisinin, hücre yarıçapı azaldıkça sistemlerde SIR azalmasında daha aktif olduğunu gösterir. Daha büyük hücrelerin yarıçapının ikinci ve üçüncü katmanlarının müdahale eden hücrelerinin etkisi çok küçüktür. Simülasyon sonuçları ayrıca hücre boyutunun küçültülmesinin gerekli SIR'nin bir fonksiyonu olduğunu ve anten yüksekliği ve eğimi ile kontrol edilebilen hücre yarıçapı küçültme için bir sınır olduğunu göstermektedir. Çok hücreli CDMA sistemleri için diğer hücre girişiminin aynı hücre girişimine (girişim faktörü) oranı, akışkan modeli kullanılarak türetilir. Sonuçlar, girişim faktöründeki azalmanın sistem tarafından desteklenen daha fazla kullanıcıyla sonuçlandığını göstermektedir. Ayrıca, gerekli E_b/N_t'nin arttırılması, cep telefonlarının sayısını azaltacaktır. Bu nedenle, bu araştırmanın sonuçları, büyük ve küçük hücreler ortaya çıkan farklı ağlarla birlikte çalışan 5G ağları için verimli radyo kaynak yönetimine ilişkin içgörüler sağlar.
Özet (Çeviri)
The extra ordinary increase in cellular network subscribers and their increasing demand for communication services results in crowded channels that produce high interference. The frequency reuse technique is usually used to increase the cellular networks capacity introduces interference in cells that use the same channels thereby degrading the signal quality, and limiting the cellular network performance and capacity. This thesis presents a mathematical analysis of co-channel interference through different propagation models to investigate the effect of both system parameters, and propagation parameters on the cellular network performance. Simulation results carried out by MATLAB tools, show that as the power exponent increase, the value the signal to noise ratio (SIR) is increased as the effect of the interfering cells is decreased. The SIR received by users close to cell edge will be less due to contribution of interfering cells. It is found that the cell size is heavily sensitive to the power exponent values. For a cell with 700 m radius, the (SIR) required was 30 dB in urban area, while it was about 23 dB at the same cell size at the city of Baghdad. Interference analysis shows that the effect of the multiple tier of co-channel interfering cells beyond the first tire of interfering cells is more active in SIR reduction in systems as cell radius is reduced. The effect of interfering cells of second and third tiers of larger cells radius is very small. Simulation results also show that, cell size reduction is a function of required SIR, and there is a limit for cell radius reduction that can be controlled by antennas height and tilt. The ratio of the other-cell interference to the same cell interference (interference factor) for multi cell CDMA systems is derived with the use of fluid model. Results show that reduction in interference factor result in more users supported by the system. Furthermore, increasing the required E_b/N_t will decrease the number of mobiles. Therefore, the results of this research provide insights into the efficient radio resource management for 5G networks which work in conjunction with different networks emerging large and small cells.