1960-2010 yılları arası Iğdır'a yapılan kamu yatırımları
Public investmens in Iğdır between 1960 and 2010
  1. Tez No: 690678
  2. Yazar: YASİN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Iğdır, coğrafi konumu itibariyle önemli bir noktada bulunmaktadır. Verimli tarım arazilerine sahip olmasıyla tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple devletler arasında sık sık el değiştiren bölge 1920 yılında anavatana katıldıktan sonra Cumhuriyetle yaşıt bir idari yapılanma ile varlığını sürdürmeye devam ettirmiştir. 1992 yılına kadar ilçe statüsünde olan Iğdır, bu tarihten itibaren il statüsüne kavuşarak bölgede önemli bir şehir haline gelmiştir. 1960-2010 Yılları Arası Iğdır‟a Yapılan Kamu Yatırımları adlı bu tez çalışmasında, Iğdır`ın 1960 Planlı dönem başlangıcından 2010 yılına kadar geçen süre içerisinde bir yıllık ve beş yıllık hazırlanan kalkınma programlarıyla tarım, sulama, hayvancılık, eğitim, sağlık, konut, enerji, ulaşım, haberleşme ve diğer kamu hizmetleri alanında devlet nezdinde bölgeye yapılan yatırımlardan hangi ölçüde faydalandığı incelendi. Bu kapsamda tezin giriş bölümünde ilk çağlardan Cumhuriyet dönemine kadar Iğdır‟ın tarihi hakkında kısaca yer verildi. Çalışmanın ilk bölümde Sanayi Devrimi sonrası Osmanlı‟dan 1960 planlı dönem başlangıcına kadar geçen sürede yapılan devlet yatırımları incelendi. Çalışmanın ikinci bölümünde Iğdır‟da tarım, sulama, hayvancılık ve yaşanan doğal afetler ile eğitim alanında TBMM‟de yapılan çalışmalar, kalkınma planları ve yatırım programlarıyla uygulanan projeler incelendi. Üçüncü bölümde Iğdır‟da sağlık, konut, ulaşım ve haberleşme alanlarında yapılan çalışmalar ve sonuçları incelendi. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Iğdır‟da enerji ve diğer kamu hizmetleri alanlarında yapılan çalışmalar ve 1992 yılında Iğdır‟ın il olmasıyla birlikte devletin bu bölgeye idari anlamda yaptığı yatırımlara yer verildi. Yapılan bu çalışmada öncelikle birinci el kaynaklardan yararlanıldı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerindeki belgeler, TBMM Zabıt Cerideleri, eğitim ve sağlık ile ilgili istatistikler, kamu kurumlarına ait resmi belge ve raporlar, yatırım programları ile beş yıllık kalkınma planları, resmi gazeteler ile ulusal, yerel gazeteler ve çalışma alanı ile ilgili tez, makale ve kitaplardan yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Igdır is located at an important point in terms of its geographical location. Many civilization lived in the history because of the fertile and agricultural lands. For this reason, the region which frequently pass from one state to another. In 1920, after joining the homeland, it continued to existing with an administrative structure contemporary with the Republic. While Igdır was a district until 1992, it gained a status of a province at that day and became an important city in the region. In this thesis, with the name of Public Investmens in Igdir between 1960 and 2010, was examined to what exted the developments program of Igdir prepared one-year and five-year benefitted from the investments made in the region by the state in the firlds of agriculture, irrigation, animal husbandry, education, health, housing, energy, transportation, communication and other public servise areas. In this context, in the introduction part of the study, it was given a brief information about history of Igdir from the early ages to the Republican period. First part of the study, it was studied state investments made in the period between the Ottoman Empire and the beginning of the 1960 planned period. Second period of this study, it was examined the projects, studies, investment programs, development plans implemented by Grand National Assembly of Turkey about agriculture, irrigation, animal husbandry, natural disaster and education in Igdir. In the third part of the study, it was examined the studies and their results in the field of health, housing transportation and communication in Igdir. In the forth part of the study, it was included the studies about the fields of energy and other public services and along with the Igdir became a province in 1992 administrative investments made by the state in Igdir. In this study, firstly primary resources was used. It was used the Documents of Grand National Assembly of Turkey, Minutes of Grand National Assembly of Turkey, statistics about education and health, official documents and reports of public instutions, investments, programs and five-year development plans, national and official papers , theses, articles and books related with the study.