CBS tabanlı bir yerleşke donatı bilgi sisteminin (YEDBİS) oluşturulması: Kafkas Üniversitesi Şehitler Yerleşkesi örneği
Forming a CBS based campus equipment information system (YEDBIS): A sample of Kafkas University, Şehitler Campus
  1. Tez No: 690677
  2. Yazar: ÖZLEM BURCU AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde bilgi, teknolojinin ilerlemesi ile hızlı bir şekilde erişilebilir konuma gelmiştir. Eğitim kurum ve kuruluşlarının bilginin paylaşılmasındaki önemi göz ardı edilemez konumdadır. Bu bağlamda, üniversitelerin gelecekte olabilecek herhangi bir planlama, bakım-yenileme işleriyle alakalı kullanıcıların daha akıllıca karar verebilmelerine yardımcı olmak için verilerin birbiri ile bağlantı sağlayarak kullanıcıya daha derin bir bakış açısı sunarak, güvenilir bilgi elde etmeye yönelik olarak oluşturulan (YEDBİS) yerleşke donatı bilgi sistemi önümüzdeki yıllarda birçok alanda kullanılabilecektir. Araştırma kapsamında, Kafkas Üniversitesi, Şehitler Yerleşkesi sınırları içerisinde bulunan 1434 adet kentsel donatı birimlerine ait öznitelik bilgisi CBS ortamına uyarlanarak bir veri tabanı oluşturulmuştur. Ayrıca donatı birimlerine ait envanter çalışmaları sonucunda her bir donatı birimi için kimlik kartları hazırlanmıştır. Oluşturulan veri tabanı ile istatistiki analizler elde edilmiştir. Yerleşkede bulunan donatıların türü, sayısı, fiziksel ve işlevsel özellikleri, hasar tespit durumu gibi nitelikleri ile donatı-mekân uyumu arasındaki tespitler yapılmıştır. Ek olarak akademik personel ve öğrencilere yönelik 246 kişilik bir anket uygulaması yapılmıştır. Bu anket ile donatıların işlevsellik, dayanıklılık, algılanabilirlik, estetik, ergonomik, güvenlik ve mekân kimliği kriterlerini hangi ölçüde sağlayıp sağlayamadıklarını saptanmıştır. Sonuç olarak bulgular ve yapılan analizler doğrultusunda peyzaj tasarım-planlama faaliyetleri tartışılmış ve bununla ilgili öneriler getirilerek YEDBİS'e duyulan ihtiyaca dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, information has possessed an easily accessible status swiftly with the advancement of technology. The significance of education institutions and organizations in terms of sharing information cannot be ignored. In this respect, in order for the universities to help users make conscious decisions regarding possible planning and maintenance-renovation in the future, the campus equipment information system (YEDBIS) which is formed to produce reliable information by providing that the data are connected to each other and presenting the users a deeper perspective will be used in many fields in the forthcoming years. Within the scope of this study, a data base was created by adapting entity property information of 1434 urban equipment units available within Sehitler Campus of Kafkas University into CBS setting. Furthermore, identity cards were prepared for each equipment unit as a result of inventory works belonging to equipment units. With the created data base, the statistical analyses were obtained. The identifications regarding the type of equipment in the campus, their number, physical and functional properties, damage assessment as well as the harmony between equipment and the location were performed. In addition, a survey was conducted with 246 people including the students and the academic staff. The survey attempted to find out to what extent the equipment fulfilled the criteria regarding performance, durability, perceptibility, aesthetics, being ergonomic, safety and location identity. In conclusion, the activities of landscape design and planning are discussed in accordance with the analyses and findings and the attention was paid to the need for YEDBIS by providing some suggestions.