A comparative analysis between the Turkish Financial Reporting Standard for large and medium-sized entities and the Ohada accounting system
Büyük ve orta boy işletmeler için Türkiye Finansal Raporlama Standardı ile Ohada muhasebe sistemi arasındaki bir karşılaştırmalı analiz
- Tez No: 690689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLKÜF ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında hızla büyüyen ikili ve çok taraflı ekonomik ilişkiler, birbirlerinin iş ve finans ortamını anlama zorunluluğunu doğurmaktadır. Bu nedenle, finansal bilgilerin düzenlenmesi ve yayılması için temel bir araç olarak muhasebe sistemi, bu alanlardaki iş aktörleri ve diğer paydaşlar tarafından erişilebilir ve anlaşılabilir olmalıdır. Ayrıca bu konuyla ilgili çalışma eksikliği, iki muhasebe sistemi arasında bu karşılaştırmalı analizi, her biri altında hazırlanan finansal tabloları karşılaştırarak ve temel benzerlik ve farklılıklarını analiz ederek yapmaya yöneltmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, SYSCOHADA ve BOBİ FRS arasındaki önemli farklılıkları ve benzerlikleri vurgulamaktır. Ayrıca, çalışma hem muhasebe standartları iyi anlamak hem de uygulayıcılara ve bu yerlerde faaliyet gösteren iş adamlarına her bir ülkeyle ilgili muhasebe düzenlemeleri hakkında iyi bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Konu bazında ve SYSCOHADA kurallarına göre hazırlanmış ve BOBİ FRS' ye uyarlanmak üzere yeniden düzenlenen mali tablolara dayalı olarak, tüm temel farklılıklar ve benzerlikler kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Vaka çalışması ve farklı muhasebe konularının tematik analizi sonucunda, iki muhasebe setinin bir ölçüde felsefi yaklaşım nedeniyle ihtiyat ilkesi gibi bazı konularda farklılık gösterdiğini anlaşılmaktadır. SYSCOHADA, BOBİ FRS'nin aksine alacak ve borçlara ilişkin kur farkı kazançları kaynaklanan potansiyel kârın kesinleşene kadar muhasebeleştirilmesine izin vermemektedir. Bununla birlikte, bu iki muhasebe seti, UFRS/UMS'ye bir şekilde yakın olmaları nedeniyle bazı önemli benzerlikleri de paylaşmaktadırlar. İki sistemin temel farkların etkisi, yeniden düzenlenen mali tablolarda fark edilebilir. BOBİ FRS'yi takiben yıllık net gelir, SYSCOHADA'daki yıllık net gelire kıyasla artmıştır. Ayrıca, BOBİ FRS'yi takiben yeniden düzenlenen toplam varlıklar ve yükümlülükler, SYSCOHADA finansal tablolarına kıyasla azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapidly growing bilateral and multilateral economic relationship between Turkey and African countries leads to the necessity of understanding each other's business and financial environment. Therefore, the accounting system as a fundamental tool for organizing and disseminating financial information should be accessible and understood by business actors and other stakeholders in these areas. Furthermore, the lack of study related to this subject has led us to carry out this comparative analysis between the two accounting systems by comparing financial statements prepared under each one and analyzing their main similarities and differences. The main purpose of this study is to highlight major differences and similarities between the SYSCOHADA and the FRS for LMSE. Also, the study is aimed to get a good understanding of both accounting sets and help practitioners and businessmen, and women operating in these places to have a good knowledge of the accounting regulations related to each country. On a topic basis and based on financial statements prepared following the SYSCOHADA rules and restated to be adapted to the FRS for LMSE, all main differences and similarities were thoroughly analyzed. Following the case study and the thematical analysis of different accounting topics, it can be understood that the two accounting sets differ to some extent due to philosophical approach on some topics such as the prudence principle where the SYSCOHADA, contrary to the FRS for LMSE, does not allow the recognition of potential profit resulting from currency translation gains related to receivable and payables until such profit becomes certain. However, these two sets also share some major similarities due to their proximity in some way to the IAS/IFRS. The effect of the main differences between the two sets can be noticed in the restated financial statements. The annual net income following the FRS for LMSE increased compared to the initial annual net income in the SYSCOHADA. Also, total assets and liabilities restated following the FRS for LMSE have decreased compared to the SYSCOHADA financial statements.