Müdürlük standartları üzerine fenomonolojik bir çalışma
A phenomenological study on directorate standards
- Tez No: 690690
- Danışmanlar: DR. BURÇAK ÇAĞLA GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada İstanbul il sınırları içinde faaliyet gösteren çeşitli kademelerdeki özel okulların müdür mevkilerinde bulunan yöneticilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir.onların bu mevkiye geliş aşamaları, kendi ideal müdür yetiştirme düşünceleri ve hali hazırdaki müdür olma süreçleri değerlendirmeleri hakkında bilgi edinilmesi ve iyi müdür kavramını tanımlayarak müdür mevkisindeki yöneticilerin en ideal şekilde yetiştirilmesi için çeşitli önerilerin getirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın amacına uygun bir şekilde araştırmanın deseni olarak nitel araştırma yöntemleri arasında yer alan fenomolojik (olgubilim) deseni seçilmiştir.Araştırmanın amacı doğrultusunda İstanbul il sınırları içinde yer alan, çeşitli eğitim kademelerinde (okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise) görev yapan müdürlerden toplamda 21 görüşmeci çalışma grubunda yer almaktadır. Bu çalışmada veriler ilgili birimlerden onlarla derinlemesine görüşme teknikleri uygulanarak sağlanmıştır. Sonuç olarak, Araştırmanın amacına uygun olarak hazırlanmış olan araştırma sorularını kapsayacak biçimde 3 ana tema oluşturulmuş olup, bunlar“Müdürlük Standartları”,“Müdürlüğe Hazırlık Aşamaları”, ve“Müdürlerin Güçlü/Zayıf Yönleri”şeklinde sırayla incelenmiştir. Genel olarak özel okullarda görev yapan müdürlerin iyi müdür anlayışları tespit edilmiş, iyi müdür tasarımına dair fikirleri elde edilmiş ve müdür görevinin iyileştirilmesi adına geliştirilebilecek süreçler hakkında tespitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the director of private schools that operate at various levels within the boundaries of Istanbul located in locality of, the administrators were interviewed, and their arrival phases that kind of position, their thoughts and in process of becoming the principal at Principal ideal breeding hand and good director by acquiring information about the assessments of the managers in defining the concept of principal positions for the introduction of the various proposals is intended to cultivating the most ideal way. According to the purpose of the research, the phenomenological (phenomenological) pattern, which is among the qualitative research methods, was selected as the pattern of the research.For the purpose of the research, a total of 21 interviewers from principals working at various levels of education (preschool, primary school, secondary school and high school) located within the borders of Istanbul province are in the working group. In this study, data was provided by applying in-depth interview techniques with them from the relevant units. As a result, 3 main themes were created to cover research questions prepared in accordance with purpose of the research, which were examined in order as“ directorate standards”,“stages of preparation ”, and“ strengths/weaknesses of principals”. In general, the principals working in private schools had a good understanding of the principal, their ideas about the design of the good principal were obtained, and determinations were made about the processes that could be developed in order to improve the principal's position.