Barok portre ve çağdaş portre denemeleri
Portraits in Baroque and practises of portrait in contemporary art
- Tez No: 690730
- Danışmanlar: DOÇ. KEREM İŞCANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz ressamlarının portre anlayışlarının Barok dönem tavrı ve plastik unsurlar bağlamında karşılaştırılmasıyla çeşitli bulgulara ulaşılması ve sonuç olarak Barok üslupla güncel portrelerin deneyimlenmesi araştırılmıştır. Günümüz modernitesi, geleneksel portre anlayışlarına yeniyi sunduğunu iddia etmektedir. Barok dönemde yapılmış portre anlayışı günümüzde çağdaş sanatçıların geleneksel resim anlayışının güncel sanattan uzak olup olmadığını çözümlemek açısından çağdaş sanata ışık tutabilir. Bir yapıtın çağdaş olabilmesi için hangi yollardan geçmesi gerektiği gibi sorulara cevap arayarak, çeşitli bulgular ile sanat tarihinden ve günümüz sanatçılarının yapıtlarından örneklendirmeler vererek günümüz sanatçıları için önemli bilgiler araştırılmaktadır. Barok Sanatı portre resmi günümüz çağdaş sanatçılarının gelişiminde önemli roller üstlenmiştir. Bu etkilenmeler aynı zamanda ekollerin ve anlayışların oluşmasına, günümüz atölye sistemlerine kadar uzanmaktadır. Bu etkilerin plastik unsurlar ile şekillenmesi portre resminin önemini vurgulamaktadır. İncelemeler Barok Sanatının portre anlayışını daha kalıcı hale getirerek çağdaş sanatçıları nasıl etkilediğini çözümleme açısından önemlidir. Sonuç olarak Barok resim geleneği günümüz sanatçıları için çok önemli referanslar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reaching various findings by comparing the portrait understandings of modern-day painters in the context of Baroque period attitude and plastic elements, and as a result of that, experiencing contemporary portraits with the Baroque style, have been researched. Today's modernity claims that it makes the new included into traditional portraits. The understanding of portrait in the Baroque period can shed light on contemporary art from the point of analysing that whether the traditional painting understanding of contemporary artists is far from contemporary art. Important information is investigated for modern artists by trying to find answers to questions such as which ways a work should pass in order to be a contemporary work and by giving examples from the history of art and works of contemporary artists with various findings. Baroque Art Portraiture has undertaken an important role in the development of today's contemporary artists. Baroque Art portraiture has undertaken an important role in the development of today's contemporary artists. These impressions have also extended to the formation of cults, understandings and to today's workroom systems. Forming these impressions with plastic elements emphasizes the importance of portraiture. Researches are important in terms of analysing how Baroque Art impressed contemporary artists by making the understanding of portrait more permanent. As a result, the Baroque painting tradition gives very important references to today's artists.