Çevresel sürdürülebilirlik bilincine sahip markalar ile tüketici tercihi arasındaki ilişki
The relation between consumers' choice and environmentally sustain brands
- Tez No: 690747
- Danışmanlar: DR. DİLARA DOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sürdürülebilirlik bilinci, bugünün ihtiyaçları karşılanırken, gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılayabilme haklarından ödün verilmemesini sağlamaya dayanmaktadır. Sürdürülebilirlik bilinci ile birlikte kurumlar ekonomik büyümeyi, prestiji, kurumsal itibarı ve tüketici ile olan ilişkilerini sürdürmeyi ve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çevresel sürdürülebilirlik kavramı Türkiye için görece yeni bir kavram olmasına rağmen bu yolda alınan aksiyonlar, markaların tüketicileri ile aralarında bugüne kadar kurulmamış bir bağ oluşturarak dikkatlerini çekmeyi başarırken, tutumlarını değiştirmelerini veya bağlılıklarını arttırmaya sebep veriyor olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmanın amacı çevresel sürdürülebilirlik bilincine sahip markalar ile tüketici tercihi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırma metodolojisi bölümünde ise, tüketiciler için markaların çevresel sürdürülebilirlik bilincine sahip olmalarının önemi ortaya koymak adına, tüketici odaklı marka denkliği bileşenlerinden algılanan kalite, marka farkındalığı, marka çağrışımları, marka sadakati ve sosyal imaj boyutları ile tüketici tercihi ilişkisi hazırlanan bir anket çalışması ile test edilmiştir. 1-15 Mart 2021 tarihleri arasında online olarak yapılan ankete 230 kişi katılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda; tüketicinin sürdürülebilir marka tercihinin, sürdürülebilir marka bilgisi ve sürdürülebilir marka farkındalığı boyutları ile ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability term is based on meeting needs of present generation without compromising the ability of future generations to meet their own needs. Organisations that have taken sustainability route their strategic development on sustaining their business while achieving economic growth, engaging in activities that contribute to their corporate reputation, and thereby increasing their prestige among the environment conscious consumers. Despite the fact that it is quite a recent concept in our culture, it is widely accepted that it helps to create a unique bond between the consumer and the brand. There is also a general understanding that environmental sustainability awareness directs consumers' attitudes and increase their commitment. The objective of this study is to determine the relationship between brands focused on environmental sustainability awareness and consumer preference. To focus on the importance of environmental sustainability for consumer, I designed a research methodology that used a survey consisting of perceived quality, brand awareness, brand associations, brand loyalty and social image dimensions of consumer-based brand equity. This research was conducted by collecting data through an online questionnaire. Between 1-15 March 2021, two hundred thirty (230) respondents participated in this survey. The main finding of the study was that there is a relationship between sustainable consumer preference and sustainable brand knowledge and sustainable brand awareness.