Fen bilimleri öğretmen adaylarının elektrik devrelerinde blok kodlama özyeterliklerinin ve görüşlerinin incelenmesi
Examining block coding skills and opinions of science teacher candidates in electrical circuits
  1. Tez No: 690746
  2. Yazar: EMRE KIRTOKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerden etkilenen önemli alanlardan biriside eğitimdir. Eğitimde özellikle öğretmen ve yeni öğretmen adaylarının teknoloji kullanımı oldukça önem arz etmektedir. Bu kapsamda da öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının teknolojik gelişmeleri araştıran, sorgulayan, ortaya çıkaran, içinde bulunduğu durumlara entegre ederek çözümler üreten ve bunları gelecekteki bireylere aktaran kişiler olmaları beklenmektedir. Bu araştırmada öğretmen ve öğretmen adaylarından sahip olması istenen 21.yüzyıl becerileri temel alınarak öğretmen adaylarının elektrik devreleri konusundaki blok kodlama özyeterliklerinin ve görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Fen bilimleri öğretmen adaylarıyla gerçekleştirilen bu çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Karma araştırma yöntemi hem nicel hem de nitel ölçme araçlarının kullanıldığı araştırmalardır. Çalışmada nicel verilere ulaşabilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan akademik başarı testleri ve Altun ve Mazman (2012) tarafından hazırlanan Programlamaya İlişkin Özyeterlik Algısı Ölçeği, nitel verilere ulaşabilmek içinde Doğanay (2018) tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmanın nicel bulguları SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Nitel bulgular ise araştırmacı ve farklı iki öğretmen tarafından kodlanarak temalar altında toplanmıştır. Çalışmanın akademik başarı testlerinden elde edilen sonuçlarda öğretmen adaylarına süreç boyunca uygulanan etkinliklerin ve öğretimlerin başarılı olduğu, öğretmen adaylarının derslerinde kullanabilecekleri kadar blok kodlama ve arduino becerisi kazandığı görülmüştür. Kalıcılık testi ile mBlock ve Arduino konusunda kalıcı öğrenmelerin gerçekleştiği tespit edilmiştir. Programlamaya ilişkin özyeterlik algılarında ise anlamlı düzeyde bir gelişmenin yaşandığı ve öğretmen adaylarının blok kodlama konusunda gerekli davranışları sergileyebilecek düzeye geldikleri görülmüştür. Öğretmen adayları çalışmada görüş olarak mBlock ve Arduino ile ders işlemenin oldukça zevkli olduğunu, derse olan ilgiyi arttıracağını, öğrencilerin aktif katılımını olumlu yönde etkileyeceğini ifade etmişlerdir. Öğretmen adayları mBlock ve Arduino kullanarak Dünya ve Evren konu alanında uygulamalar yapmak istediklerini ve bu tür etkinliklerin günlük yaşama uyum sağlamayı kolaylaştıracağını söylemişlerdir. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgular ışığında gelecekte yapılacak olan çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is one of the important areas affected by today's technological developments. In education, especially the use of technology by teachers and new teacher candidates is very important. In this context, teachers and teacher candidates are expected to be individuals who investigate, question, uncover, integrate them into the situations in which they are present, producing solutions and transferring them to future individuals. In this research, it is aimed to examine the block coding self-sufficiency and opinions of teacher candidates on electrical circuits based on the 21st century skills required to be obtained from teacher and teacher candidates. Mixed research method was used in this study carried out with science teacher candidates. Mixed research method is research using both quantitative and qualitative measurement tools. In the study, academic achievement tests prepared by the researcher and Programming Self-Efficacy Scale prepared by Altun and Mazman (2012) were used to reach quantitative data, and semi-structured interview form prepared by Doğanay (2018) was used to reach qualitative data. Quantitative findings of the study were used in SPSS 22.0 program. Qualitative findings were encoded by researchers and two different teachers and collected under themes. In the results obtained from the academic success tests of the study, it was seen that the activities and teachings applied to teacher candidates throughout the process were successful and that the teacher candidates gained enough block coding and arduino skills to use in their courses. With the permanence test, it was determined that permanent learnings about mBlock and Arduino were realized. It has been observed that there has been a significant improvement in the perceptions of self-sufficiency related to programming and that teacher candidates have reached the level where they can exhibit the necessary behaviors in block coding. In the study, the teacher candidates stated that it is quite enjoyable to process lessons with mBlock and Arduino, will increase the interest in the course and positively affect the active participation of the students. Teacher candidates have said that they want to practice earth and universe subject matter using mBlock and Arduino, and that such activities will make it easier to adapt to daily life. In the light of the findings obtained at the end of the study, suggestions for future studies are presented.