Effects of crises on income distribution in capitalist system
Kapitalist sistemde krizlerin gelir dağılımına etkisi
- Tez No: 690750
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE ZEYNEP ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
18. yüzyılda Sanayi Devrimi ile birlikte temelleri atılan Kapitalizm, bugünkü bilinen haline gelene dek pek çok ekonomik kriz atlatmıştır. Yaşanan ekonomik krizler, ekonomik anlayışlarda da köklü değişiklikler meydana getirmiştir. Gelir dağılımı ise, gerek krizler ile, gerekse krizlere cevap olarak oluşturulan ekonomik politikalarla yakın bir ilişki içerisinde olmuştur. Hatta kimi zaman da, yaşanan büyük krizlerin etkenlerinden biri olarak görülmüştür. Bu sebeple de, özellikle yakın dönemde bu konu ekonomi çevrelerinin ve kurumların ilgi odağı haline gelmiştir. Bu çalışmanın yapıldığı tarih itibariyle devam eden Covid-19 pandemisinin eşitsizlikler üzerinde yaratması beklenen olumsuz etki ise, gelir dağılımı konusunu günümüz ekonomi gündeminin merkezine oturtmuştur. Bu çalışmada, krizlerin gelir dağılımı üzerindeki etkisi, krizlere cevap olarak oluşturulan ekonomi politikaları ile birlikte değerlendirilerek ortaya konmuş ve gelir dağılımına ilişkin geleceğe dönük bir projeksiyon çalışması yapılarak olası sonuçlar ekonomi politikaları bağlamında tartışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle kapitalizm ile ilgili kavramlar, gelir dağılımı ile olan ilişkileriyle birlikte aktarılmıştır. Bu kavramlar, krizlere cevap olarak oluşturulan politikaların anlaşılmasında önem arz etmektedir. Devamında ekonomik kriz kavramı ve türleri, sebep ve olası sonuçları ve krizlerin çözümünde kullanılan ekonomik yöntemler anlatılmıştır. Sonraki bölümde, gelir dağılımı kavramı, bu alanda geçmişten günümüze yapılan önemli çalışmalar ve yaklaşımlar, gelir dağılımını etkileyebilecek faktörler ve ölçüm yöntemleri ortaya konmuştur. Son bölümde ise, Kapitalist sistemin dört önemli krizi ve bu dönemlerde gelir dağılımı verilerindeki değişim incelenmiştir: 1929 Büyük Depresyon, 1970'lerin petrol krizleri, 2008 Büyük Resesyon ve bu çalışmanın yapıldığı dönem itibariyle içinde bulunulan pandeminin sebep olduğu 2020 Büyük Sıfırlama. Sonrasında ise, gelir dağılımı ile ilişki içerisinde olduğu ve ekonomi politikalarından da etkilendiği düşünülen kişi başı milli gelir, sosyal harcama ve asgari ücret verilerinin gelir dağılımı ilişkisi geçmiş veriler kullanılarak çoklu regresyon yöntemiyle ortaya konmuş, çıkan sonuçlar pandemi dönemi sonrasına dönük projeksiyon yapılmasında kullanılmış ve projeksiyon çalışması gerekli ekonomi politikaları bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Capitalism, whose foundations were laid with the Industrial Revolution in the 18th century, survived many economic crises. These economic crises caused radical changes in economic understanding. Income distribution has been in a close relationship with both crises and economic policies created in response to crises. Sometimes it has even been seen as one of the factors of major crises experienced. For this reason, this issue has become the focus of attention of economy scholars and institutions, and even governments, especially in the recent period. As of the date of this study, the expected negative impact of the ongoing Covid-19 pandemic on inequalities has placed the issue of income distribution at the center of today's economic agenda. In this study, the impact of crises on income distribution is presented by evaluating together with the economic policies created in response to crises, and a future projection study on income distribution is made and possible results are discussed in the context of economic policies. In the first part of the study, first of all, the concepts related to capitalism, together with their relations with income distribution, are explained. These concepts are important in understanding the policies created in response to crises. Then, the concept and types of economic crisis, its causes and possible consequences, and economic methods used in the solution of crises are explained. In the next section, the concept of income distribution, important studies and approaches in this field from past to present, factors that may affect income distribution and measurement methods are presented. In the last section, four major crises of the Capitalist system and the change in income distribution data in these periods are examined: The 1929 Great Depression, the oil crises of the 1970s, the 2008 Great Recession and the 2020 Great Reset caused by the pandemic. Afterwards, the relationship between income distribution of per capita national income, social spending and minimum wage data, which are thought to be in relation to income distribution and are also affected by economic policies, was revealed by the multiple regression method using historical data. Then the results were used in income distribution projection for the post-pandemic period and a discussion is made in the context of necessary economic policies.