0-12 yaş aralığında ebeveyn yokluğu yaşamış yetişkin bireylerde psikolojik sağlamlık, yaşamda anlam, depresyon ve umutsuzluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship among resilience, meaning in life, depression and hoplessness in adult individuals having parental loss at the age of 0-12
- Tez No: 690751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, 0-12 yaş aralığında ebeveyn yokluğu yaşamış yetişkin bireylerde psikolojik sağlamlık, yaşamda anlam, depresyon umutsuzluk arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 111 Kadın, 35 Erkek olmak üzere 135 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş aralığı 18-65 yaş arası olup, yaş ortalaması ise 34.44'dür. Araştırmanın örneklemi ebeveyn yokluğunu 0-12 yaş aralığında yaşamış olması ile sınırlandırılmıştır. Buna göre, ebeveyn yokluğu türü boşanma ve ölüm olmak üzere iki boyutuyla ele alınmıştır. Katılımcıların 77'si vefat, 58'i boşanma sebebiyle ebeveyn yokluğu yaşamış bireylerdir. Verilerin toplanmasında Demografik Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUE) ve Yaşamda Anlam Ölçeği (YAÖ) kullanılmıştır. Araştırma sorularına uygun olarak Tek Yönlü Varyans Analizi MANOVA (birden fazla bağımlı değişken analizlerinde) ile regresyon analizi ve öncesinde Pearson Momentler Çarpımı istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları depresyon ve umutsuzluğun yaşa göre farklılaştığını ve 18-25 yaş grubunun 25-40 ve 41-65 yaş grubuna göre daha depresif belirtilere sahip olduklarını saptamıştır. Araştırmaya dahil edilen diğer değişkenler (ebeveyn yokluğu türü, ebeveyn yokluğu yaşama yılı, anne evlilik durumu, baba evlilik durumu, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çocuk sahibi olma) durumu arasında depresyon ve umutsuzluk düzeylerinde anlamlı bir fark saptanmamıştır. Başka bir bulgu ise yaşamda anlama sahip olmanın depresyon ve umutsuzluk üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu, psikolojik sağlamlık ve yaşamda anlamın bir arada olmasıyla beraber etki gücünün arttığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship among resilience, meaning in life, depression, and hopelessness in adult individuals who had a parental loss at the age of 0-12. 135 adult individuals, 111 Female, 35 Male participated in the study. The age range of the participants was between 18-65 years old, and the mean age was found as 34.44. The sample of the study was limited by the age range of 0-12 years. Accordingly, the type of parental loss has been addressed in two dimensions: divorce and death. 77 of the participants experienced parental loss through death and 58 through divorce. Demografic Information Form, Brief Psychological Resilience Inventory (BPRI), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Hopelessness Inventory (BHI) and Meaning in Life Inventory (MLI) were used to collect data. One-Way Multivariate Analysis of Variance MANOVA and Pearson Product Moment statistical methods before Regression Analysis were used. Findings of the research indicated that depression and hopelessness differed according to age, that the 18-25 age group had more depressive symptoms compared to the 25-40 and 41-65 age groups. There was no significant difference in the level of depression and hopelessness among other variables included in the study (parental loss type, years of parental loss, mother's marriage status, father's marriage status, gender, marital status, educational status, having children). Another finding reveals that having meaning in life was a significant predictor of depression and hopelessness, and its power of the predictability increased with the coexistence of psychological resilience and meaning in life.