Examining the effect of a web 2.0 tool, nearpod, on English language learners' vocabulary knowledge, listening skills and self-efficacy in vocabulary and listening
Nearpod web 2.0 aracının yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin kelime bilgisi, dinleme becerileri ve kelime ve dinleme alanlarında öz yeterliklerine etkisi
- Tez No: 690749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma Web 2.0 araçlarının İngilizce kelime bilgisi ve dinleme becerilerinin gelişimine etkisini araştırmıştır. Sekiz hafta süren bu çalışma Kovid-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim modeliyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi kontrol ve deney gruplarına eşit dağıtılmış 20 ortaokul öğrencisidir. Çalışmanın nicel kapsamı örneklemin uygulama öncesi ve sonrası kelime bilgisi, dinleme-algılama başarılarını ve bu becerilerdeki öz-yeterlik seviyelerini ölçmüştür. Deney grubu, kelime bilgisi ve dinleme becerilerini Nearpod adlı Web 2.0 uygulamasıyla öğrenirken kontrol grubu kitabın sanal uygulamasıyla öğrenimi sürdürmüştür. Kelime bilgisi, dinleme becerileri ve öğrencilerin bu becerilerdeki öz yeterlikleri öntest ve sontest veri toplama araçları ile ölçülmüştür. Kelime bilgisi ve dinleme becerileri analizi için gruplar arası dizayn kullanılmıştır, istatistiksel analiz için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Deney grubunun kelime bilgisi ve dinleme becerilerindeki öz yeterlikleri analizi için grup içi dizayn kullanılmıştır. Deney grubunun kelime bilgisi ve dinleme becerilerindeki öz yeterlikleri analizi için Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre deney grubu kelime bilgisi ve dinleme becerileri sınavlarında istatiksel olarak farklılıklar oluşturmuştur. Deney grubu öz yeterlik değerlendirmesinde önemli sonuçlara sahip değildir.
Özet (Çeviri)
The present study examined the effects of Web 2.0 tools on EFL learners' vocabulary knowledge and listening skills, and their self-efficacy in vocabulary and listening. The quasi-experimental study involved 20 participants, who were equally distributed into the control and the experimental groups. The experimental group were taught online with a Web 2.0 Tool, Nearpod; however, the control group followed the lessons also online and studying the same content but without the use of Nearpod. The study employed a between-group design to compare the vocabulary and listening achievement scores of the experimental group and the control group upon the completion of a pre-test and a post-test. The Mann-Whitney U test was used to analyse the data for vocabulary and listening achievement tests. The within-group design was applied in the study to compare the self-efficacy in vocabulary and listening of the experimental group based on a pre-test and a post-test. The Wilcoxon signed-rank test was applied for the analysis of the self-efficacy scores. The results indicated that listening and vocabulary achievement scores were in favour of the experimental group. The results of the self-efficacy tests did not present any significant values for the study.