Aktif öğrenme çerçevesine dayalı öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin problem çözme ve kurma performanslarının gelişimine etkisi
The effect of actıve learnıng framework-based teachıng on the development of problem solvıng and posing performance of 6th grade students
  1. Tez No: 690752
  2. Yazar: ABDULLAH TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırmada, Genişletilmiş Aktif Öğrenme Çerçevesi'ne (Xie & Masingila, 2017) dayalı öğretimin ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin doğal sayılarla işlemlere yönelik problem çözme ve kurma performanslarının gelişimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Karma yöntem yaklaşımlarından eş zamanlı iç içe geçmiş desenin kullanıldığı araştırmanın örneklemini bir devlet okulunun altıncı sınıfında öğrenim gören 19 öğrenci oluşturmuştur. Problem Kurma Testi'nde yedi etkinlik yer almış ve öğrencilerden toplam 13 problem kurmaları istenmiştir. Problem Çözme Testi'nde ise 12 sözel probleme yer verilmiştir. Aktif öğrenme, problem çözme ve kurmayı birleştiren öğretim, yedi hafta toplam 13 ders saatinde tamamlanmıştır. Öğrencilerin kurdukları problemler matematiksel geçerliği ve semantik karmaşıklığına göre; problem çözümleri ise dört aşamalı bir rubrik yardımıyla analiz edilmiştir. Ayrıca uygulama süreci kamera ile kayıt altına alınmış, öğrencilerin öğretim sürecinde kurmuş oldukları problemler ve yaptıkları çözümlere ilişkin dokümanlar toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin problem çözme ve kurma performansları ön-teste göre son-test aşamasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde gelişim göstermiştir. Öğrenciler semantik yapı sayısı ve türü yönünden karmaşık problemler yazma performanslarını da ön-test aşamasına göre son-test aşamasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde geliştirmişlerdir. Öğretim sürecinin video kayıtları ve öğretim sürecini yürüten araştırmacının gözlemleri, öğrencilerin öğretim boyunca aktif katılım sergilediklerini, kurdukları problemleri arkadaşlarıyla paylaşmada ve problemler üzerine yapılan tartışmalara katılmada istekli olduklarını ortaya koymuştur. Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak matematik eğitimcileri ve öğretmenler için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of instruction based on Extended Active Learning Framework (Xie & Masingila, 2017) on the development of middle school sixth grade students' problem solving and posing performances for operations with whole numbers was investigated. The sample of the study, in which the concurrent embedded design, one of the mixed method approaches, was used, consisted of 19 students studying in the sixth grade of a public school. There were seven activities in the Problem Posing Test and students were asked to pose a total of 13 problems. In the Problem Solving Test, 12 word problems were included. The teaching, which combines active learning, problem solving and posing, was completed in a total of 13 lesson hours in seven weeks. According to the mathematical validity and semantic complexity of the problems posed by the students; problem solutions were analyzed with the help of a four-stage rubric. In addition, the application process was recorded with a camera, and the documents related to the problems that the students posed during the teaching process and the solutions they made were collected. According to the results of the research, the problem solving and posing performances of the students showed statistically significant improvement in the post-test stage compared to the pre-test. Students also improved their performance of writing complex problems in terms of the number and type of semantic structures at a statistically significant level in the post-test stage compared to the pre-test stage. The video recordings of the teaching process and the observations of the researcher who conducted the teaching process revealed that the students participated actively throughout teaching process, were willing to share their posed problems with their friends and participate in the discussions on the problems. Based on the results of the research, suggestions for mathematics educators and teachers are included.