Investigating the role of Web 2.0 technology and learner autonomy in third grade EFL students' vocabulary achievement
Web 2.0 teknolojisi ve öğrenci özerkliğinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen üçüncü sınıf öğrencilerinin kelime başarısındaki rollerinin araştırılması
  1. Tez No: 690753
  2. Yazar: ELİF MOLLAMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma Web 2.0 teknolojisi ve öğrenci özerkliğinin, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen üçüncü sınıf öğrencilerinin kelime başarısındaki rollerini araştırmıştır. Bu nedenle, deneysel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmı için, bir kelime bilgisi testi ve özerklik anketi kullanılmıştır. Çalışmanın nitel kısmı için, yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel datanın analizi, istatistiksel bir fark olmasa da, deneysel grubun kelime bilgisi testi puanlarının kontrol grubun puanlarından daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Dahası, öğrencilerin kelime bilgisi testi puanları ve özerklikleri arasında pozitif korelasyon olduğu bulunmuştur. Son olarak, nitel data 3. sınıf öğrencilerinin kelime pratiği için Web 2.0 aracı kullanımını eğlenceli ve etkili bulduklarını kanıtlamıştır. Bu çalışma Web 2.0 teknolojisi ve öğrenci özerkliğinin, senkronize çevrimiçi eğitim döneminde yabancı dil olarak İngilizce öğrenen 3. sınıf öğrencilerinin kelime başarısındaki rolleri üzerine veri toplayıp analiz ederek literatüre katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the role of Web 2.0 technology and learner autonomy in 3rd grade EFL students' vocabulary achievement. Therefore, an experimental research design was utilized. For the quantitative part of the study, a vocabulary test and an autonomy questionnaire were used. For the qualitative part of the study, semi-structured online interviews were conducted. The results of the quantitative data revealed that the mean vocabulary scores of the experimental group were higher than of the control group after the treatment, although the difference was not significant. Furthermore, it was found that there was a positive correlation between students' vocabulary scores and autonomy. Finally, the qualitative data proved that students found using the Web 2.0 tool for vocabulary practice fun and effective. The present study contributes to the literature by collecting and analyzing data on the role of Web 2.0 technology and learner autonomy in 3rd grade EFL students' vocabulary achievement during synchronous online education period.