Örgütsel bağlılığın iş performansına etkisi: Yozgat Bozok Üniversitesi'nde bir araştırma
The effect of organizational commitment on job performance: A study at Yozgat Bozok University
- Tez No: 690754
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TAĞRAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, Yozgat Bozok Üniversitesi'nde görev yapan öğretim elemanlarının örgütsel bağlılık düzeyi ile iş performansı arasındaki ilişki düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda öğretim elemanlarının örgütsel bağlılık düzeyi ile iş performansı arasında istatiksel açıdan anlamlı ilişki olup olmadığı araştırılarak anket çalışmasıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma Yozgat Bozok Üniversitesi bünyesinde görev yapan öğretim elemanlarından ankete katılım sağlayan 284 kişiye anket uygulanarak yapılmıştır. Anket çalışmasında Meyer ve Allen (1990) tarafından geliştirilen örgütsel bağlılık ölçeği ile Goris ve arkadaşları (2003) tarafından geliştirilen iş performansı ölçekleri kullanılmıştır. Anket verilerinin analizini yapmak için SPSS paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Korelasyon (Spearman) testi uygulanmıştır. Bulgular sonucunda, bireylerin iş performansı ile örgütsel bağlılığın alt boyutları arasında istatiksel açıdan anlamlı ve pozitif ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in order to determine the level of relationship between the organizational commitment level of the lecturers working at Yozgat Bozok University and their job performance. In this context, it was tried to be revealed with a questionnaire by investigating whether there is a statistically significant relationship between the organizational commitment level of the academic staff and their job performance. The research was conducted by applying a questionnaire to 284 people who participated in the survey among the academic staff working in Yozgat Bozok University. In the survey study, organizational commitment scale developed by Meyer and Allen (1990) and work performance scales developed by Goris et al. (2003) were used. SPSS package program was used to analyze the survey data. Correlation (Spearman) test was used to analyze the data. As a result of the findings, it was determined that there is a statistically significant and positive relationship between the individual's job performance and the sub-dimensions of organizational commitment.