Employer branding: A study on understanding generational and gender bias differences in employer attractiveness
İşveren markalaması: İşveren çekiciliğinde jenerasyonlar ve cinsiyetlere göre farklılıklar üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 690759
  2. Yazar: BUKET KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YOLBULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küreselleşmenin etkileri ve teknolojinin gelişimi ile günümüzde iş yaşamı trendleri de değişmektedir. Öte yandan, Covid 19 salgını ise yaşanan iş yaşamı değişimlerinin hızlandırıcısı olmuştur. Geçmişten günümüze nitelikli iş gücüne olan ihtiyaç artarak devam etmektedir. Bununla birlikte şirketler nitelikli iş gücü taleplerini karşılamak için yetenekli çalışanları şirkete çekme ve mevcut çalışanları elde tutma isteklerini sürdürmektedir Söz konusu neden son yıllarda işveren markalamasının önemini giderek artmıştır. İş yaşamındaki dönüşümler çerçevesinde şirketlerin hedef kitleleri için doğru işveren markalaması faaliyetlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu çalışma işveren markalaması kavramı altında X, Y, Z kuşakları ve cinsiyetler için algılanan işveren çekiciliğinin ortaya çıkarılması amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında Berthon, Ewing ve Hah (2005) tarafından geliştirilen işveren çekiciliği ölçeği genişletilerek kullanılmıştır. Orijinal ölçeğe şirketlerin sunduğu çalışma koşulları, kullandıkları sistemlerin dijitalleşme düzeyi gibi değişkenler eklenerek, çalışanların algıladığı işveren çekiciliğinin diğer değişkenlere göre önem sırası belirlenmiştir. Nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışmada veri toplama methodu olarak anket kullanılmıştır. Online anket yoluyla Türkiye'de çalışan farklı jenerasyonlardaki, farklı cinsiyetlerdeki ve farklı sektörlerdeki 300'ü kadın 288'i erkek olmak üzere 588 kişiyle anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS (Statistical Program for Social Sciences) version 25 ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bazı önemli sonuçlarına göre; dijitalleşmeyi aynı şekilde yaşayan tüm jenerasyonlar için şirketin dijitalleşme seviyesine verilen önemin anlamlı olarak farklılaşmamış olduğu ve esnek çalışmaya verilen önemin kadınlar için anlamlı olarak farklılaşmış olduğu bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçlarının, şirketlere, farklı jenerasyonlar ve cinsiyetler temelinde, yeni yetenekleri çekmeleri ve mevcut çalışanları elde tutmaları için gerçekleştirecekleri içsel ve dışsal işveren markalaması çabaları için ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, the work patterns have changed and Covid 19 pandemic has accelerated this change. In the face of increasing demand for skilled workforce, companies want to attract and retain talented candidates. For this reason the importance of employer branding has increased in recent years. Due to the business transformations experienced, companies should carry out right employer branding activities for their target audience. This study aims to reveal perceptions of employer attractiveness under the concept of employer branding on the basis of X, Y, Z generations and gender. The questionnaire used in this study was developed based on the employer attractiveness scale (EmpAt) created by Berthon, Ewing, and Hah (2005). Adding some variables such as the commonality of working conditions offered by the company, digital opportunities and digitization level of systems used by the company, employer attractiveness was determined according to their order of importance. Quantitative research method was adopted. Among the quantitative research methods, the study was carried out via online questionnaire. The questionnaire was applied to 588 people, among whom there are 300 women and 288 men, working in different sectors and from different generations in Turkey. The data obtained was analysed by IBM SPSS (Statistical Program for Social Sciences) version 25. As a result of the analysis conducted some of the major findings included the facts that the importance given to the digitalization level of the company did not differ significantly for generations experiencing digitalization in the same way, and the degree of importance women attach to flexible working differs significantly compared to men. The results of this study will shed light to companies on how to build an employer branding strategy for internal and external marketing efforts aiming to attract and retain talents based on their different generations and gender.