Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ve astımlı hastalarda solunum fonksiyon egzersizlerinin, Solunum Fonksiyon Testi (SFT) sonuçları ve Dispne üzerindeki etkisi
The effect of respiratory exercises on Respiratory Function Test (PFT) results and Dyspnea in patients with Chronic Obstructive Lung Disease (COPD) and asthma
- Tez No: 690757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırma Göğüs hastalıkları bölümünde Ağustos 2020-Mart 2021 tarihleri arasında, KOAH veya Astım tanılı hastaların takip dataları taranarak, solunum egzersizlerinin kısa dönemde (1 ay) Solunum Fonksiyon Testi parametreleri ve Dispne üzerinde etkileri üzerine yapılmıştır. Retrospektif olan bu çalışma, Ağustos 2020-Mart 2021 tarihleri arasında araştırmaya dahil olma ölçütlerine uygun KOAH tanılı 30, Astım tanılı 30 hastanın dataları geriye dönük taranmıştır. Çalışmaya 1 ay düzenli (haftada 4 gün, günde 2 defa) olarak hekim ve fizyoterapist tarafından gösterilmiş solunum egzersizlerini yapmış, 18-72 yaşları aralığında olan, ilaç tedavi programı değiştirilmemiş, sağlık durumu stabil kadın ve erkek hastalar dahil edilmiştir. Ayaktan takipli aylık kontrole gelmiş takipli tüm hastalar rutin olarak haftada 2 kez aranarak, egzersizleri nasıl yaptıkları kontrol edilmiştir. Bu hastaların solunum fonksiyon testi; FVC, FEV1, FEV1/FVC, PEF değerleri, dispne durumları (Modifiye Borg Skalası değeri), satürasyonu (SPO2) ve kalp hızı (NB) pulse oksimetre aracılığıyla kaydedilmiş. Göğüs hastalıkları bölümüne başvuran KOAH ve Astım hastalarına tedavi ve takip programlarında rutin verilen solunum egzersizleri; Derin Solunum Egzersizi, Diyafram Kuvvetlenirme Egzersizi, Büzük Dudak (Pursed Lips) Solunum Egzersizi, Torakal Ekspansiyon Egzersizidir. Yaptığımız bu çalışmada 34 kadın, 26 erkekten oluşan 30 KOAH, 30 Astım tanılı olmak üzere toplamda 60 hastanın solunum egzersizi öncesi ve egzersiz yapmaya başladıktan 1 ay sonraki değerleri incelenmiştir. Sonuç olarak Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ve Astım hastalarında 1 ay düzenli yapılmış solunum egzersizlerinin, Solunum Fonksiyon Testi (SFT) sonuçları ve Dispne üzerindeki etkisi retrospektif olarak incelendiğinde; Astım hastalarında FVC , FEV1, PEF, MBS, SPO2, NB sonuçlarında anlamlı bir değişim gözlenemezken FEV1/FVC değerinin arttırdığı görülmüştür. KOAH hastalarında FVC, FEV1, FEV1/FVC, PEF, MBS, SPO2, NB sonuçlarında veri değişimi anlamsız bulunmuştur. Solunum egzersizi, hastaların solunum fonksiyonlarının stabil kalmasını sağlamış hatta Astım hastalarında istatistiksel olarak FEV1/FVC parametresinde anlamlı artış sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in the Chest Diseases Department between August 2020 and March 2021, by scanning the follow-up data of patients with COPD or Asthma, on the short-term (1 month) Pulmonary Function Test parameters and the effects of dyspnea. This retrospective study was conducted between August 2020-March 2021 by scanning 30 COPD and 30 Asthma patient data in accordance with the inclusion criteria. Research population 1 month regularly (4 days a week, 2 times a day), who have done breathing exercises shown by physicians and physiotherapists, between the ages of 18-72, the drug treatment program has not been changed, the health condition is stable, outpatient follow-up All patients with monthly follow-up visits are routinely called 2 (two) times a week to check how they perform the exercises. Pulmonary function test of these patients; FVC, FEV1, FEV1/FVC, PEF values, dyspnea (Modified Borg Scale value), saturation (Spo2) and heart rate (Nb) are recorded by pulse oximetry. Respiratory exercises routinely given to COPD and Asthma patients who apply to the chest diseases department in the treatment and follow-up programs; Deep Breathing Exercise, Diaphragm Strengthening Exercise, Pursed Lips Breathing Exercise, Thoracic Expansion Exercise. In this study, the values of 60 patients, including 34 women, 26 men, 30 with COPD and 30 with asthma, before breathing exercise and 1 month after they started exercising were examined. As a result when the effects of respiratory exercises performed regularly for 1 month in patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) and Asthma on the Pulmonary Function Test (PFT) results and dyspnea were analyzed retrospectively; While no significant change was observed in the results of FVC, FEV1, PEF, MBS, SPO2, NB in asthma patients, it was observed that it increased the FEV1/FVC value. In COPD patients, data change in FVC, FEV1, FEV1/FVC, PEF, MBS, SPO2, NB results was found to be insignificant. Respiratory exercise kept the respiratory functions of the patients stable and even provided a statistically significant increase in the FEV1/FVC parameter in asthma patients.