Ülkelerin gelişmişlik seviyesine göre kadının işgücü piyasasına katılımının değerlendirilmesi
Evaluation of women's participation in the labor market according to the development level of the countries
- Tez No: 690806
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UZUNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışma, dünya ekonomisinde kadın ve erkeğin iş gücüne katılım oranlarını incelemektedir ve ülkelerin sosyal ve ekonomik kalkınma düzeyleri ile işgücü piyasasındaki cinsiyet farkı arasında negatif ilişki olduğunu desteklemektedir. Literatür kadının işgücüne katılımının ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin toplumların ekonomik kalkınmalarında oynadığı olumlu role dikkate çekmektedir. Literatür kadın işgücüne katılım oranı ve ekonomik büyüme arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Seçilmiş ülke ve bölgelerde kadınların işgücüne katılım oranları,işgücüne katılımdaki cinsiyet farkları ve kadın işgücünün yoğunlaştığı istihdam türlerinin incelenmesi çalışmanın hedefidir. Çalışmada gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler baz alınarak ILO ve World Bank verileri ile bu ülkelerdeki istihdam cinsiyete göre analiz edilmiştir. Çalışmada toplumsal cinsiyet, Dünya'da kadının işgücüne katılım trendleri ve işgücü piyasasında kadınların karşılaştığı engeller ve zorluklar incelenmektedir. Çalışmada kadının işgücüne katılımının önündeki engellere dikkat çekilmiş, kadının işgücü piyasasına katılımının önemi ve kadın istihdamının artırılması için gerekli çözüm önerileri sunulmuştur. Dünya'da yoksulluğun azaltılması, ekonomik ve sosyal kalkınmanın artırılması için toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiği vurgulanmıştır. İşgücü piyasasına katılımda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçilmesi için Uluslararası Çalışma Örgütü, Birleşmiş Milletler Kuruluşları, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından hazırlanan ve üye ülkelerin onayına sunulan uluslararası sözleşme, karar ve öneriler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines the labor force participation rates of women and men in the world economy and supports the negative relationship between the social and economic development levels of countries and the gender gap in the labor market. The economic and social literature draws attention to the positive role of women's labor force participation and gender equality in the economic development of societies, and reveals that there is a directly proportional relationship between female labor force participation rate and economic growth. The aim of the study is to examine the labor force participation rates of women in selected countries and regions, the gender differences in the labor force participation, and the types of employment in which female labor force is concentrated. In the study, based on developed, developing and less developed countries, ILO and World Bank data and employment in these countries were analyzed by gender. The study examines gender, women's labor force participation trends in the world, and the obstacles and difficulties faced by women in the labor market. The study emphasizes the obstacles to women's participation in the workforce, the importance of women's participation in the labor force and the necessary solutions to increase women's employment in the labor market. It was emphasized that gender equality should be ensured and all kinds of discrimination against women should be prevented in order to reduce poverty in the world, to increase economic and social development. In order to prevent gender inequality in labor market participation, international conventions, resolutions and recommendations prepared by the ILO, United Nations organizations, the European Council, and the EU Parliament and submitted to the approval of the member countries were examined.