Yetişkin bireylerde ölüm kaygısı, depresyon ve çocukluk çağı travmalarının incelenmesi
The investigation of death anxiety, depression and childhood trauma among adults
- Tez No: 690812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada yetişkin bireylerde ölüm kaygısı, depresyon ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma 18-67 yaş aralığındaki 428'i kadın ve 208'i erkek olmak üzere 636 yetişkin bireyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ-33), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Ölüm Kaygısı Ölçeği (ÖKÖ) kullanılmıştır. Çalışmada ölüm kaygısı düzeyinin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla bağımsız gruplar t-testi veya tek yönlü ANOVA yapılmıştır. Ölüm kaygısının depresyon ve çocukluk çağı travmaları tarafından nasıl yordandığının belirlenmesi amacıyla ise çoklu regresyon analizi yapılmıştır. ANOVA sonucuna göre katılımcı kadınların ölüm kaygısı puanları erkeklerin ölüm kaygısı puanlarından anlamlı düzeyde daha yüksektir. Yaş değişkenine göre 18-25 yaş katılımcıların ölüm kaygısı puanları 45 yaş üstü katılımcılardan anlamlı düzeyde daha yüksektir. Evlilerin, boşanmış/dul katılımcılara göre, daha önce ölüm tehlikesi atlatmamış olanların atlatmışlara göre ölüm kaygısı anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Yakınlarından birinin ciddi bir ölüm tehlikesi atlattığını ve atlatmadığını belirtenlerde, çocuk sahibi olan veya olmayanlarda, birinci derece yakınını son 5 yıl içinde kaybetmiş ve kaybetmemiş olanlarda ölüm kaygısı açısından anlamlı düzeyde farklılık bulunmamıştır. Katılımcılarının depresyon puanlarıyla tüm ÇÇTÖ alt boyutları ile toplam puanı arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Çocukluk çağı travmaları ve depresyonun ölüm kaygısını nasıl yordadığı incelendiğinde, depresyon, duygusal taciz ve duygusal ihmal puanlarının ölüm kaygısını anlamlı düzeyde ve pozitif yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between death anxiety, depression and childhood traumas in adults was investigated. The study was carried out with 636 adults, 428 women and 208 men, between the ages of 18-67. Demographic Information Form, Childhood Trauma Inventory (CTQ-33), Beck Depression Inventory (BDI), and Death Anxiety Inventory (DAI) were used as data collection tools in the study. In the study, independent groups t-test or one-way ANOVA was conducted to determine whether the level of death anxiety differs according to various variables. In order to determine how death anxiety is predicted by depression and childhood traumas, multiple regression analysis was performed. According to the ANOVA result, the death anxiety scores of the participating women were significantly higher than the death anxiety scores of the men. According to the age variable, the death anxiety scores of the participants aged 18-25 were significantly higher than the participants over the age of 45. Death anxiety was found to be significantly higher in married people compared to divorced/widowed participants, those who had never been in danger of death before. There was no significant difference in terms of death anxiety among those who stated that one of their relatives was in danger of death and did not survive, those who had or did not have children, and those who had lost their first-degree relative in the last 5 years and did not. A positive and significant relationship was found between the depression scores of the participants and all CTQ sub-scales and its total score. When childhood traumas and depression predicted death anxiety, it was concluded that depression, emotional abuse and emotional neglect scores predicted death anxiety significantly and positively.