Agomelatin ve gallik asid'in streptozotozin (STZ) ile indüklenmiş diyabetik sıçan testislerindeki oksidatif stres üzerine antioksidan etkisi
Antioxidant role of agomelatine and gallic acid on oxidative stress in STZ–induced diabetic rat testes
  1. Tez No: 690834
  2. Yazar: GÜRKAN YİĞİTTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ YAVAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Diabetes mellitus (DM) dünya genelinde mortalite ve morbidite açısından insidansı yüksek bir hastalıktır. Diyabet komplikasyonlarının gelişmesi ve ilerlemesinde oksidatif stresin yer aldığına dair birçok literatür bulunmaktadır. Protein glikasyonu ve glukoz oto oksidasyonu reaktif oksijen türleri (ROS) üreterek lipid peroksidasyonuna sebep olmaktadır. Oksidatif stres antioksidan savunma sistemlerini zayıflatmakta, plazma proteinlerini glikozillendirerek ileri glikasyon son ürünlerine (AGE) dönüştürmektedir. Diyabet multisistemik bir hastalıktır ve etkileri üreme sistemi üzerinde de gözlenmektedir. Diyabet kaynaklı aşırı üretilen ROS ve glikozile son ürünler, testis dokusundaki hasarın ana sebeplerindendir. Agomelatin ve Gallik asid'in oksidatif stresi baskılayarak diyabetin yol açtığı artan testis hasarına tedavi edici olası etkisinin araştırılması çalışmamızın ana amaçlarındandır. Yüksek düzeyde ROS üretimi hücrelerde apoptoza sebep olabilmektedir. Ayrıca, inflamasyon kaynaklı vasküler yapıdaki bozulmalar ve tübül dejenerasyonları diyabetin üreme sistemi üzerindeki olumsuz etkilerindendir. Çalışmamızda; bu sorunların tespitine yönelik apoptoz oranlarının belirlenmesinde immünohistokimyasal TUNEL metodu, diyabetin oluşturduğu vasküler yapı ve kapillerizasyon bozukluklarının ve olası onarım modellerinin incelenmesinde VEGF belirteci, inflamasyon/fibrozis ve olası onarım modellerinin incelenmesinde ise TNFα, NOS2 ve Fibronektin immünohistokimya belirteçleri kullanılmıştır. İmmünohistokimya analizi için biyopsi/parça takibi ve ışık mikroskobik analiz yapılmıştır. Agomelatin ve Gallik asid tedavilerinin Malondialdehit (MDA) seviyelerini önemli derecelerde düşürdüğü görülmüştür. Testis dokusundaki Superoksid Dismutaz (SOD) ve Katalaz (KAT) aktiviteleri ise artmış olarak bulunmuştur. Tedavi grubu testislerde diyabet grubuna göre immünohistokimya ile belirlenmiş Fibronektin, NOS2, TNFα, ve VEGF ifadesinin azaldığı görülmüştür. Agomelatin tedavisinin, diyabete bağlı gelişen hasarda anlamlı biyokimyasal ve histolojik etkiler gösterdiği saptanmıştır. Gallik asid'in ise kullandığımız doza bağlı olarak biyokimyasal parametrelerde düzeltici etkiler gösterse de testis hasarı üzerine histolojik düzeyde minimal tedavi edici etkisinin olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak; Agomelatin uygulamasının, diyabetik sıçan testislerinde oksidatif stres seviyesini düşürerek, testiküler hasarı azaltan bir ajan olduğu gözlenmiştir. Gallik asid ise zayıf tedavi edici etki göstermektedir. Bu araştırma, agomelatin ve gallik asidin diyabetik testis üzerine etkisini histolojik ve biyokimyasal olarak inceleyen ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a disease with a high incidence in terms of morbidity and mortality of worldwide. A considerable amount of literature suggests major role of oxidative stress in development and progression of diabetic complications. Protein glycation and glucose autoxidation can produce reactive oxygen species (ROS) that can catalyze lipid peroxidation. Alternative potential mechanisms of oxidative stress include the decrease of antioxidant defense. Separately, reaction of glucose with plasma proteins forms advanced glycation end products (AGE), triggering production of ROS. Diabetes is a multisystem disorder and its effects are observed on the reproductive system. One of the main causes of testicular tissue damage are diabetes-induced overproduction of ROS and glycated end products. One of our main objectives; investigate the possible effects of Agomelatine and Gallic acid by suppressing oxidative stress in diabetes- induced testicular damage. High levels of ROS production may lead to induction of apoptosis. In addition, Inflammation induced degeneration of vascular structures and seminiferous tubules possesses harm effects on the reproductive system in diabetes. In this study, Terminal-deoxynucleoitidyl transferase mediated nick end-labeling (TUNEL) assay was used for detection of Apoptosis. For investigation of vascular structures and capillary disorders induced by diabetes and possible repair models, VEGF immunohistochemistry marker was studied. TNFα, NOS2 and Fibronectin immunohistochemistry markers were used for investigation of inflammation/fibrosis induced by diabetes and possible repair models. For analysis of immunohistochemistry, we were performed tissue processing and light microscopic investigation. Agomelatine and Gallic acid treatment decreased significantly elevated tissue malondialdehyde (MDA) levels and increased reduced SOD and CAT enzyme activities in testes tissue samples. NOS2, TNFα and VEGF expression levels decreased at treatment rat groups testes than diabetic rat group. Agomelatine treatment showed an improvement on biochemical parameters and histopathologic appearance on rat testes. Although Gallic acid showed regenerative effects on biochemical parameters according to dose we used, it was found histologicly to be cure minimal on testes damages. As a result; it is observed that Agomelatine administration is a potentially beneficial agent to reduce testicular damage by decreasing oxidative stress level and testicular damages in diabetic rat testes. But, Gallic acid treatment shows poor therapeutic effect. This research is the first study to investigate the possible effects of agomelatine and gallic acid about biochemical and histological methods in diabetes-induced testicular damage.