Tüketim toplumu bağlamında moda üretimleri
Fashion productions in the context of the consumer society
- Tez No: 690844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Sosyoloji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Sociology, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tüketim geçmişten günümüze tüm insanlar için vazgeçilmez bir eylem olmaktadır. Sanayi devrimi ile oluşan yeni kavramlardan biri de moda kavramıdır. Gelişen teknoloji ile artan üretim tüketimin de daha çok artmasına ve tüketim toplumunun ivme kazanmasına neden olduğu bilinmektedir. Birinci sanayi devriminden günümüze kadar evrimleşen endüstri devrimleri sürecinde tüketim toplumunda tüketim davranışlarında da değişimler görülmektedir. Bu değişimlerin aynı zamanda moda endüstrisine yansımaları kaçınılmaz olmaktadır. Bu tez çalışmasında sanayi devrimi ve sonrasında meydana gelen değişim ve gelişimlerin etkisiyle ortaya çıkan küreselleşme olgusu ile büyük bir ivme kazanan ve şekillenen tüketim toplumunda moda üretimleri irdelenmiştir. Çalışmanın amacı tüketim toplumu bağlamında değişen moda üretimlerini açıklamaktır. Çalışmada genel çerçevede tüketim toplumu ve moda kavramları alt başlıkları ile ele alınmış ve bunlar moda üretim yöntemleri ile ilişkilendirilmiştir. Literatür tarama yönteminin ağırlıklı olarak kullanıldığı araştırma sanayi devrimi ile hayatımıza giren moda olgusunun tüketim toplumunda alışkanlık haline geldiğini göstermiştir. Çalışma sonucunda moda üretiminin tüketim toplumu ile ilişkili olarak dönemlere göre değiştiği ve moda olgusunun da tüketim toplumunu var ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumption is an indispensable action for all people from the past to the present. Consumption is an indispensable action for all people from the past to the present. One of the new concepts formed by the industrial revolution is the concept of fashion. It is known that increasing production consumption with developing technology also leads to more increase and acceleration of the consumer society. In the process of industrial revolutions that have evolved since the First Industrial Revolution, changes in consumption behaviors are also seen in the consumer society. At the same time, these changes are inevitable to be reflected in the fashion industry. In this thesis study, fashion productions were examined in the consumer society, which gained a great momentum and took shape with the phenomenon of globalization that emerged due to the changes and developments that occurred after the industrial revolution. The aim of the study is to explain the changing fashion productions in the context of the consumer society. In the study, consumption society and fashion concepts were discussed with subheadings and these were associated with fashion production methods. Research in which the literature screening method is mainly used has shown that the fashion phenomenon that entered our lives with the industrial revolution has become a habit in the consumer society. As a result of the study, it was concluded that fashion production varies according to periods in relation to the consumer society and that the phenomenon of fashion also constitutes the consumer society.