Türkiye'deki şan öğretiminde modernleşme ve yerellik ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of modernization and locality in vocal training in Turkey
  1. Tez No: 690843
  2. Yazar: ALPER ŞAKALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Yerellik ve modernleşme ilişkisi günümüzde birçok farklı disiplin tarafından ele alınmaktadır. Yöresel, mahalli, lokal anlamlarıyla eş anlama gelen yerelliğin modernleşme ile ilişkisi yeniyi yakalamanın yanı sıra sürecini de beraberinde getirmektedir. Müzikte modernleşmenin ilk etkileri Tanzimat'tan itibaren görülmektedir. Cumhuriyet döneminde ivme kazanan modernleşme çalışmalarının yerel müziklerimiz ile de etkileşimlerinin olduğu görülmektedir. Ülkemizde müzik alanında lisans düzeyinde verilen müzik-şan alanındaki derslerde yerel teknik ve stil öğretilerinin yanı sıra Avrupa kaynaklı klasik şan tekniği ve stili de öğretilmektedir. Bu derslerde kullanılan repertuvar ise ders içeriğine göre belirlenmektedir. Halihazırdaki durumun saptanması ve incelenmesi araştırmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Ülkemizde müzik alanında lisans düzeyinde ses eğitimi veren kurumlardaki öğretimin modernleşme ve yerellik bağlamında ele alınıp, güncel durumun gün yüzüne çıkarılarak problemlerle ilgili çözüm önerileri oluşturulması sorunsalını kapsayan bu araştırma; şan öğretiminde modenleşme-yerellik ilişkisinin incelenmesi ve problemlerin belirlenerek çözüm önerilerinin oluşturulması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, alanında uzman 44 akademisyen ve sanatçıya nitel bir araştırma yöntemi olan yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler, nitel analiz yöntemlerinden görüşme ve yazılı dokümanların incelenmesi yoluyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular arasında ulusal şan metodolojisinin henüz oluşturulamamış olması, öğrencilerin yabancı dilde eser çalışırken problemler yaşaması, eğlence ve kültüre hitap eden sahnelerde şarkı söyleyen öğrencilerle ilgili sorunlar, bireysel ve toplu ses eğitimlerinde kullanılan ulusal kaynakların nitel ve nicel yetersizliği, öğrencilerdeki teknik, ses hijyeni ve stil ile ilgili problemler ve bunun yanı sıra akademisyenlerle ilgili güncel problemler yer almaktadır. Elde edilen bulgulardan yola çıkarak ulusal şarkı söyleme ekolünün oluşturulması, kaynaklar, yabancı dildeki eserlerin kullanımı, yeni bestelerin oluşturulması ve öğrenciler ile ilgili yapılması gereken çalışmalar değerlendirilmiş ve bu hususta öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The relationship between locality and modernization is approached by many different disciplines today. The relationship of locality, which is synonymous with regional and local meanings. Modernization brings the process as well as catching the new. The first effects of modernization in music have been seen since the Tanzimat. It is seen that the modernization efforts that gained momentum in the Republican period also had effects on our local music. In addition to local techniques and style teachings, European classical singing techniques and styles are also taught in voice education courses given at undergraduate level in the field of music in our country. The repertoire used in these courses is determined according to the course content. Determining and examining the current situation constitutes the starting point of the research. This research, which covers the problem of creating solution proposals for the problems by considering the teaching in institutions that provide undergraduate sound education in the field of music in the context of modernization and locality, bringing the current situation to light. This study was carried out in order to examine the relationship between modernization and locality in singing education and to determine the problems and create solution proposals. In the research, a structured interview form, which is a qualitative research method, was applied to 44 academicians and artists who are experts in their fields. The data obtained were analyzed through interviews and examination of written documents, which are qualitative analysis methods. Among the findings, the national singing methodology has not yet been established, the students have problems while working in a foreign language, the problems related to the students singing on the stage that appeals to entertainment and culture, the qualitative and quantitative inadequacy of the national resources used in individual and collective voice training, the technique, sound hygiene and there are problems with style as well as current problems with academics. Based on the findings obtained, the creation of the national singing school, the sources, the use of works in foreign languages, the creation of new compositions and the studies to be done with the students were evaluated and suggestions were presented in this regard.